Maturita

Fiasko u maturit! V testu byla chyba, výsledky musí přepočítat

Více než stovka žáků z maturity z češtiny nepropadne. Ministr školství Robert Plaga totiž rozhodl o přehodnocení výsledků testu. V jedné z otevřených otázek byly dvě možné správné odpovědi. Dalších 34 studentů si díky tomu zlepší známku.

"Celkem 113 žáků díky změně hodnocení nepropadne v testu a jejich výsledek se změní na 'uspěl'. U dalších 34 žáků se změnou bodového hodnocení zlepší známka o stupeň," uvedl ministr školství v tiskovém prohlášení. Za chybu se zároveň omluvil.

Žáci by měli dostat opravené výsledky nejpozději do zítřka. Část z nich musí také obdržet nová maturitní vysvědčení a nové výpisy testů, na čemž už začal Cermat, který testy připravuje, pracovat. Plaga bude po jeho řediteli požadovat vysvětlení.

Změna hodnocení se týkala úlohy, kde měli maturanti doplnit první slovo do ustáleného spojení "***** růže přináší". Jako správnou odpověď Cermat označil pouze "trpělivost růže přináší". Okrajově se však užívá i "čas růže přináší", jak upozornila Nezávislá odborná komise pro maturitní zkoušky.

CELÉ ZADÁNÍ SPORNÉ ÚLOHY NAJDETE NA KONCI ČLÁNKU.

Protože jde také o ustálené spojení, rozhodl se ministr školství nařídit přehodnocení výsledků testu. Druhou možnost napsalo do testu 4301 žáků, po přepočítání se ale změní známka či hodnocení "jen" 147 z nich.

Podobná situace nastala i v případě jednotných přijímacích zkoušek. V testu pro osmiletá gymnázia byly u jedné úlohy možné dvě odpovědi, podle původního klíče přitom byla jako správná označena jen jedna. Více čtěte zde.

Podívejte se na reportáž TV Nova o chybě v přijímačkách:

Text úlohy maturitního testu z češtiny:

Les Ballets Bubeníček – událost taneční sezony 2014

Nalijme si *****, se skutečným uměním se v Čechách nesetkáváme příliš často (alespoň ne tak často, jak by si mnozí z nás přáli). Ale protože ***** růže přináší, mohlo konečně pražské publikum po dlouhých pěti letech zhlédnout další skvost z tvorby bratrů Bubeníčkových. Moderní tanec světové úrovně ovládl zlatou kapličku po dva lednové večery. (…..)


Zadání úlohy 7.2

Napište podstatné jméno, které je součástí českého ustáleného slovního spojení a patří na druhé vynechané místo (·····) v TEXTU 1.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz