Zvířátka v ZOO

Kuriozita v ostravské zoo: Na třiceti vejcích sedí sameček!

Kuriozita v ostravské zoo: Na třiceti vejcích sedí sameček!
Zdroj: Zoo Ostrava

Mladý samec nandu pampového v ostravské zoologické zahradě, který v loňském roce odchoval 12 mláďat, zasedl na snůšku čítající 30 vajec. Ta snesly celkem tři samice.

U nandu pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec. Ten se páří s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda. Snůšku samec inkubuje 35-40 dní. "Následně pak o mláďata pečuje do stáří asi šesti měsíců. Vodí je a střeží, potravu si od prvních dní obstarávají mláďata sama," popsala tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Ostravský samec ale zcela určitě neodchová celé tři desítky potomků: "Vzhledem k tomu, že nemá šanci tak početnou snůšku obsednout a vejce rovnoměrně inkubovat, provedli chovatelé tento týden kontrolu a z hnízda vyřadili neoplozená a příp. zkažená vejce. V současné době tak samec sedí na celkem 18 vejcích," vysvětluje Šárka Nováková.

Související obsah

Nandu pampový je nelétavý pták obývající jihoamerické pampy. Je výborným běžcem, běhá rychlostí až 60 kilometrů za hodinu. Zakrnělá křídla používá při běhu k udržování rovnováhy, nebo když chce prudce změnit směr, případně zastavit. Žije v místech s vysokou travní vegetací, ale i na okrajích lesů.

Mladí nanduové zůstávají ve skupinách až do své pohlavní dospělosti, tedy do věku dvou až tří let. V Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN je tento druh řazen v kategorii blízko ohrožení. V jeho domovině je ohrožován zejména lovem pro maso a využíváním travnatých ploch, které obývá, pro zemědělství.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz