Sergej Skripal

Záchranu Skripalových popsali lékaři: Nikdo neví, co s nimi bude!

Záchranu Skripalových popsali lékaři: Nikdo neví, co s nimi bude!
Zdroj: ČTK / profimedia

Britští lékaři popsali dramatickou záchranu Sergeje a Julije Skripalových. Jaký bude mít otrava novičokem vliv na jejich život, prý netuší. Všechny ale překvapilo, že vůbec přežili.

Lékaři z nemocnice v britském Salisbury, kde mělo dojít k otravě Skripalových, nejdříve netušili, s čím se potýkají. Záchranáři jim pouze nahlásili převoz dvou pacientů a popsali jejich symptomy. Doktoři a další pracovníci promluvili pro portál BBC.

Až poté, co policie lékařům oznámila, že jde o bývalého dvojitého agenta a jeho dceru, pojali konkrétnější podezření. To se ještě prohloubilo, když musel být s podobnými symptomy hospitalizován i policista Nick Bailey.

Lékaři museli postupovat s největší opatrností, aby se také neotrávili. "Obávali jsme se rozsáhlé otravy," potvrdila vrchní sestra Lorna Wilkinsonová. Při léčbě Skripalových spolupracovali s odborníky z vojenské výzkumné laboratoře Porton Down.

Zatím není jasné, jak otrava novičokem ovlivní život ruského agenta a jeho dcery. "Upřímná odpověď by byla, že to nevíme," prohlásila zástupkyně nemocnice Christine Blanshardová. Podle mnohých vědců ale nelze přežít kontakt s touto látkou bez trvalých následků.

Související obsah

Doktoři i vojenští odborníci se také svěřili se svým překvapením, že vůbec Skripalovi přežili. "Zkusili jsme veškerou léčbu, zajistili jsme jim nejlepší péči. Všechno ale ukazovalo na to, že nepřežijí," uvedl lékař Stephen Jukes.

Skripalovi byli nalezeni v kritickém stavu na začátku března v Salisbury. Podle výsledků testů byli otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Londýn okamžitě z útoku obvinil Moskvu, ta ale jakékoliv zapojení odmítá.

Julija Skripalová promluvila o otravě novičokem:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz