Cermat

Kiksy Cermatu se kupí! A nejde jen o chyby v testech. PŘEHLED

Kiksy Cermatu se kupí! A nejde jen o chyby v testech. PŘEHLED
Zdroj: Thinkstockphotos

Chyby Cermatu, který připravuje jednotné přijímačky a maturity, se kupí. Jen letos se musely přepočítat výsledky dvou testů, kritika se na organizátory zkoušek valí i kvůli těžkému testu z matematiky. A vady měly zkoušky i v minulých letech.

Vadné nahrávky, chyby v testech, pozdní oznámení výsledků... To jsou jen některé ze skandálů, které v posledních letech provázejí jednotné zkoušky, organizované Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat).

Na konci dubna vyšlo najevo, že zadání testu z češtiny, který byl součástí jednotných přijímaček na osmiletá gymnázia, bylo chybné. Na jednu z úloh existovaly dvě možné odpovědi, v klíči správných řešení byla ale jen jediná.

Testy přitom procházejí kontrolou několika odborných komisí. I přesto si jazykovědci nevšimli, že otázka, týkající se kořenu slova, je položena na hlásky, proto bylo kromě varianty "zabručel" možno označit i "zaběhl". Podrobnější vysvětlení najdete zde.

Podobně i v písemné zkoušce z češtiny, kterou skládali maturanti, existovala dvě správná řešení. Ministr školství Robert Plaga se rozhodl kromě ustáleného spojení "trpělivost růže přináší" uznat i variantu "čas růže přináší". Více zde.

Související obsah

Tím ale excesy spojené se zkouškami nekončí. Před rokem zůstali maturanti v nejistotě, když ještě v době ústních zkoušek z češtiny a cizího jazyka neznali výsledky slohovek. Před dvěma lety byl problém s nahrávkami, podle učitelů dostali vadná CD.

Kritika se v poslední době na Cermat valí ale i kvůli špatné skladbě nebo přílišné těžkosti přijímaček či maturit. Zkoušku z matematiky letos neudělal každý desátý maturant, přísně jsou podle nich hodnoceny i slohové práce.

Cermat se brání, že na testech pracuje malé množství lidí, kteří jsou už unavení. Podle bývalého ředitele Centra Jiřího Zíky v minulosti žádná velká pochybení nezaznamenali. "Za osm let se nám nic takového nestalo a mě to mrzí zvlášť, protože za pět let, co Cermatu šéfuji, opravdu nic takového neznám," uvedl poté, co vyšla najevo chyba v přijímačkách z češtiny.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz