Koroner

Bude málo lékařů? Obvoďáky nutí ohledávat mrtvoly, tak radši končí

Na Děčínsku hrozí, že skončí třetina z 32 praktických lékařů. Ústecký kraj po nich požaduje, aby ve svém volnu sloužili zadarmo jako koroneři. V praxi by to znamenalo, že by ohledávali mrtvá těla, například po dopravních nehodách nebo vraždách. Lékaři, kteří jsou často v důchodovém věku, s tím ale nesouhlasí.

"Polovina našich lékařů je důchodového věku, další polovina na to psychicky nemá," brání se plánům Ústeckého kraje praktická lékařka z Děčína Iva Beranová.

V kartotéce má čtyři tisíce pacientů. Ze zákona je kromě své práce ještě povinna sloužit takzvanou pohotovost, tři hodiny ve všední den a devět o víkendech. Teď si ale ona a většina jejích kolegů stěžují, že po nich kraj chce navíc, aby ohledávali mrtvoly.

"Jsem musela ohledávat mrtvé malé dítě, ale dostanete se k sebevraždám, vraždám, náhodně utonulým a pro některé kolegy je tohle psychický problém," řekla TV Nova Beranová.

Krajský úřad Ústeckého kraje problémy připouští. Snaží se najít nového koronera, ale zatím nebyl úspěšný. "Je potřeba, aby nám pomohli praktičtí lékaři," uznala mluvčí Krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Související obsah

Lékaři prý dostali ohledávání mrtvol přikázáno nad rámec své povinné pohotovosti. Mnoho z nich tvrdí, že raději praxi ukončí.
"Všech 12 lékařů, kteří sloužili pohotovosti, nám dávají výpovědi a je tedy ohrožena pohotovost od 1.června," připustila mluvčí úřadu Dosedělová.

Podle děčínské lékařky Beranové si její kolegové prostě řekli, že toto nemají zapotřebí a rozhodli se raději skončit. V jiných krajích prý funkci koronera nejčastěji zajišťují najaté soukromé firmy nebo záchranky.

"V Karlovarském kaji se službou koronera problém nemáme, zajišťuje ji pro nás zdravotnická záchranná služba, doposud jsme nezaznamenali jedinou stížnost," řekl TV Nova radní Karlovarského kraje pro oblast zdravotnictví Jan Bureš. Stejně tak je tomu i v Libereckém kraji.

Související obsah

Ve středu proběhne na ústeckém Krajském úřadě jednání s lékaři. "V situaci, kdy mi to ti lékaři bezplatně vykonávají, tak ta motivace někoho shánět jde samozřejmě dolů," upozorňuje právní zástupce Sdružení právních lékařů Jakub Uher.

Pokud se kraj s lékaři nedomluví, budou prý muset koronera zastoupit krajští záchranáři. Ti ale tvrdí, že na takové povinnosti nemají personální možnosti.
 

vbo, Martin Kočárek, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz