Domácí

Zákaz kouření platí, někteří hlasovali napřed pro, pak proti

Zákaz kouření platí, někteří hlasovali napřed pro, pak proti
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

V restauracích a na dalších místech se stále nebude kouřit, poslanci v úterý zamítli novelu protikuřáckého zákona. Jednotlivé kluby byly při hlasování relativně jednotné. Novela měla provozovatelům umožnit například zavedení oddělených kuřáren. Zajímavé je, že někteří poslanci, kteří novelu původně podepsali, ji následně shodili.

Dlouhé projednávání návrhu na vydání zákona, kterým by se změnil současný zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, nakonec skončilo pro navrhovatele neúspěchem. Novela byla poslanci ve středu zamítnuta.

Celkem o návrhu na zamítnutí této novely hlasovalo 172 poslanců, 91 z nich se vyjádřilo pro zamítnutí, 68 přítomných bylo proti zamítnutí.

Za zachování nynější podoby protikuřáckého zákona byly jednotně kluby ANO a KDU-ČSL. Jednotně proti zamítnutí předlohy hlasovali poslanci ODS a SPD.

Jak hlasovali poslanci z jednotlivých stran, se podívejte v galerii: 

Piráti byli převážně pro změnu protikuřáckého zákona, proti hlasoval jeden a čtyři se zdrželi hlasování. Pro změnu byla také větší část ČSSD, kde proti zamítnutí hlasovalo 7 lidí, tři se zdrželi a jeden hlasoval pro zamítnutí.

Navrhovatel Marek Benda (ODS) už před hlasováním oznámil, že novelu podepsalo 86 lidí, proti zamítnutí novely ale hlasovalo jen 68 lidí. Na změnu názoru upozorňuje i sám Benda na sociální síti.

"Já nikomu nevyčítám, co si myslí a jaké má názory. Jenom jsem v zimě čekal víc než měsíc, než si Patrik Nacher vyžádal souhlas klubu, že mohou poslanci ANO připodepsat návrh na zmírnění zákazu kouření. A teď 18 ze 20 podepsaných hlasuje pro zamítnutí svého vlastního návrhu. To mi prostě hlava nebere. Pokud nebylo skutečně důvodem nepřipustit výsledek opozičního poslance Bendy, jak mi bylo taky naznačeno," uveřejnil Benda.
 

Podle květnového průzkumu Univerzity Karlovy ve spolupráci s agenturou Ipsos podporuje úplný zákaz kouření 71 procent Čechů. Proti je zbytek, rozhodně ho odmítá 12 procent lidí.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz