Zlínský kraj

Lékaři i sestry na Zlínsku se bouří. Ze čtyř nemocnic má být jedna!

Tisíce zdravotníků z celého Zlínského kraje se už připojily k petici proti plánované koncepci tamního zdravotnictví. Varují, že v případě sloučení čtyř samostatných nemocnic v jedinou společnost hrozí omezování zdravotní péče, rušení oddělení a personální nestabilita. Kraj s jejich názorem nesouhlasí.

Skupina odborníků a vedení zlínského kraje má poslední dva dny na dokončení úprav koncepce řízení nemocnic. Ta má ale čím dál více odpůrců jak z řad pacientů, tak zdravotnického personálu.

Jen petici proti omezování fungující a dostupné zdravotní péče podepsaly už téměř tři tisíce lékařů a sester. Mimo jiné varují, že v případě právního sloučení nemocnic bude moci centrální vedení libovolně rušit jakákoliv oddělení nebo z okresních nemocnic do Zlína přesouvat finančně zajímavé obory.

Také jim vadí údajná snaha o personální vytunelování menších zařízení přesunem zdravotníků. Stejně jako navrhovaná výstavba zcela nové krajské nemocnice za čtyři miliardy korun. 

"Tady ten klub zhrzených nám pochopitelně nepomůže, já bych rád viděl jediného z těch lidí, co tam jsou, že by dokázal něco řídit. Jsou tam ti, kteří něco řídili, a nikdy to dobře nedopadlo," tvrdí zlínský hejtman Jiří Čunek.

Související obsah

Petiční výbor tvrdí, že veškerá prohlášení hejtmana Čunka a ředitele nemocnic Maráčka, kteří se prý úporně brání debatě se zdravotníky, jsou určena pouze k uchlácholení laické veřejnosti. I to, že koncepce dodnes není k dispozici v písemném znění a projednává se jen ústně.

O tom, jestli se zdravotnictví celého Zlínského kraje bude řídit zcela novou koncepcí, zastupitelé rozhodnou 25. června.

mom/Zdenek Čík, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz