Peníze

Vláda chce zdravotním sestrám ve směnách přidat až čtyři tisíce!

Zdravotní sestry, které pracují v nemocnicích na směny, by si mohly polepšit o několik tisíc korun. A sice na příplatku - premiér v demisi Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ho chtějí zvednou měsíčně zhruba o 4 tisíce korun - celkem na sedm. Ředitelé nemocnic to vítají, nechtějí ale plošné přidávání.

Hodně práce, málo peněz, a tak i málo zaměstnanců - na to si stěžují v nemocnicích všichni už dlouho. Po dvou hodinách a 40 minutách jednání premiéra, jeho ministra, vedení nemocnic a pojišťoven je teď na stole nový návrh, který má pomoct.

"Chceme navýšit příplatek za směnost pod ty čtyři tisíce, aby celková částka byla sedm tisíc," vysvětluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přilepšily by si tedy sestřičky, které slouží v nemocnicích na směny. Změna je podle nich už potřeba, protože nedostatek personálu je prý znát. Výjimkou nejsou ani desítky hodin přesčasů každý měsíc.

Sestry ve fakultních nemocnicích dostávají příplatek tři tisíce korun. V menších nemocnicích je to ale i výrazně méně, třeba jen pár stokorun.

Související obsah

Ředitelé nemocnic se ale shodli na tom, že přidávání nechtějí plošné. "Preferuji to, aby měli větší kompetence ředitelé nemocnic, protože každá ta nemocnice je jiná," přizvukuje premiér Andrej Babiš.

Kolik by navýšení příplatků mělo stát, zatím Babiš neřekl. Peníze podle něj půjdou z toho, co vyberou zdravotní pojišťovny. Ty by měly mít příští rok oproti letošku zhruba o 19 miliard navíc.

pez, Lucie Heřmanská, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz