Zahraničí

Láva z průduchů létá desítky metrů vysoko! Kilauea stále soptí

Havajský vulkán Kilauea je stále velmi aktivní, řeky lávy, které se stále šíří do okolí, by mohly odříznout část obyvatel, úřady proto nařídily další evakuace. Lávové fontány dosahují výšky přesahující 60 metrů. Vítr také do okolí roznáší takzvané vlasy Pele, což jsou dlouhá sklovitá vlákna, úřady varují, aby se jich lidé nedotýkaly.

Sopka Kilauea se začátkem měsíce probudila k životu a od té doby do okolí šíří žhavou lávu, hustý popel, vulkanický smog a celou řadu dalších zdraví ohrožujících věcí.

Láva do okolí pronikla na povrch z více než 20 trhlin, některé jsou stále velmi aktivní. Z osmé pukliny stříká láva v podobě fontány do výšky přesahující 60 metrů, Úřad Spojených států pro geologický průzkum (USGS) hovoří až o 76 metrech.

Ostatní průduchy tak aktivní nejsou. Tyto fontány dále podporují pohyb lávových řek, v oblasti Pohoiki tak hrozí, že budou obyvatelé odříznuti, byly proto nařízeny další evakuace, uvádí portál CNN. Pohyb lávy se zpomalil na přibližně 45 metrů za hodinu.

USGS také varuje před vlasy bohyně Pele a dalším lehkým materiálem, který se vytváří při erupcích. Vlasy Pele jsou označením pro velmi tenká vlákna vulkanického skla.

Průduch 8 vyhazuje lávu až do výšky kolem 60 metrů, zchladné kameny dopadají v části Leilani Estates jako déšť.

Vlákna jsou velmi lehká a ostrá, do okolí je roznáší vítr. Úřady doporučují, aby se jich lidé nedotýkali a co nejvíce omezili jakékoliv vystavení tomuto materiálu, který může podráždit kůži a oči.

Zdroj: usgs.gov

Lidé kromě standardních dotazů občas pokládají také dost netradiční otázky. "Je bezpečné péct na vulkanických puklinách marshmallow? Za předpokladu že máte dostatečně dlouhý klacek. Nebo budou bonbóny otrávené?" ptá se Jay Furr na Tiwtteru.

Související obsah

USGS i na takto zvláštní dotazy reaguje: "Erm.. musíme říci, že to není bezpečné. (Prosíme, nezkoušejte to!) Pokud průduch emituje velké množství SO2 nebo H2S, budou chutnat skutečně odporně. A pokud přidáte kyselinu sírovou (ve vogu například) k cukru, dostanete docela velkolepou reakci."
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz