Plodnost

Důkaz 'Pláničkovy metody'? Citliví chovatelé mají plodnější býky!

Jako důkaz Pláničkovy metody z filmu Slunce, seno, jahody může vypadat výsledek výzkumu vědců České zemědělské univerzity a odborníků z inseminační stanice. Badatelé zjistili, že pokud se o plemenné býky starají citliví chovatelé, býci jsou totiž plodnější.

Když psal Zdeněk Troška v 80. letech minulého století scénář ke svému filmu, nemohl tušit, s jak geniální myšlenkou přišel. "Když jsem tenkrát psal ten scénář s Petrem Markovem, tak jsem si tohle vymyslel jako volovinu, jako crazy prvek do vesnického prostředí. Že se krávám bude pouštět opera a dechovka a pop, a ony budou dojit víc a budou spokojenější," řekl TV Nova.

Ve skutečnosti to ale zase taková "volovina" není. Něco podobného funguje i u plemenných býků. Krávy a býci jsou totiž podle výzkumníků citliví tvorové. Vědci tak nejdřív vypracovali psychologické osobnostní profily chovatelů. Ty pak porovnali s “výkonem” plemenných býků. A výsledek? Čím citlivější a klidnější chovatel, tím "výkonnější" je i býk.

"V tom filmu bylo veselé, že hudba přinese nějaký pozitivní efekt a zvířata se cítí dobře. No a pak můžou dobře produkovat mléko. Ale opravdu se ví, že to obohacení se používá na celém světě," vysvětlila Helena Chaloupková z České zemědělské univerzity.

Související obsah

Zcela jiného názoru je předseda Agrodružstva Postoupky. "Já téhle metodě nevěřím, ale myslím si, že je v podstatě tak hloupá, že Evropská unie se jí může chytit a začít ji zavádět do praxe," prohlásil Jan Hašek.

Související obsah

Písničky v rámci vlastního pokusu zkoušel zvířatům pouštět i reportér, žádných měřitelných výsledků ale nedosáhl. Možná se prý jen netrefili do hudebního vkusu.

Od Šimona Pláničky z Hoštic ale jako by se inspirovali chovatelé v Norsku. Tam totiž už několik let platí zákon, který tamním kravám zaručuje kvalitní spánek na měkkých matracích. To prý zvyšuje dojivost norských krav až o deset procent.

Lukáš Veselý/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Plodnost

Důležité Události

Píše se na Deník.cz