Domácí

Zemřela plukovnice letectva Věra Perlingerová. Dala jméno radaru

Zemřela plukovnice letectva Věra Perlingerová. Dala jméno radaru
Zdroj: army.cz

Armáda České republiky oznámila v pondělí velmi smutnou zprávu, ve věku nedožitých 87 let zemřela plukovnice Věra Perlingová, která celý život věnovala právě letectví a řízení letového provozu. I její zásluhou odborníci vyvinuli pasivní sledovací systém, který také nese její jméno.

V pondělí odpoledne přišla velmi smutná zpráva, jedna z významných žen české armády ve čtvrtek 31. května zemřela.

„Plukovnice Perlingerová velkou měrou přispěla k rozvoji vzdušných sil a bezpečnosti letového provozu. Již v padesátých letech upozorňovala na nutnost integrace civilního a vojenského leteckého provozu. Tento náročný projekt se stal v roce 2014 skutečností," uvedl velitel Vzdušných sil Armády ČR brigádní generál Petr Hromek.

"Životní příběh plukovnice Perlingerové je inspirující a motivující. Upřímnou soustrast ŕodině, kamarádům a kolegům," doplnil Hromek.

Věra Perlingerová se narodila v roce 1931. V roce 1950 maturovala na Obchodní akademii v Praze, v září 1952 vyřazena v hodnosti poručice z Vojenského učiliště pro ženy v Žamberku. Po škole nastoupila jako letecký navigátor.

Související obsah

Dlouhá léta pak pracovala na nejrůznějších postech v řízení letového provozu. Mezi roky 1967 až 1972 studovala na vojenské akademii v Brně, v roce 1975 získala titul doktor filosofie. Od roku 1980 působila v Meziresortní komisi pro řízení vojenských a civilních letů v ČSSR, v roce 1984 se stala náčelnicí komise, kde zůstala do roku 1990. V letech 1991-92 byla zástupkyní náčelníka štábu velitelství letectva, uvádí portál české armády.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz