Domácí

Další podmínka pro podporu vlády, KSČM chce zdanit restituce

Komunisté mají další podmínku pro podporu nové vlády. Vznik případného menšinového kabinetu podpoří jen za předpokladu, že se zdaní miliardové náhrady za majetek, který církve v rámci restitucí nedostaly. Premiér v demisi Andrej Babiš s tím souhlasí.

Zákon, který před lety schválila vláda Petra Nečase, vydal církvím a náboženským společnostem znárodněný majetek v hodnotě 75 miliard korun. Jako náhrada za nemovitosti, které nedostaly, jim má během 30 let přijít dalších 59 miliard.

Předseda komunistických poslanců má pro podporu menšinové vlády ANO a ČSSD klíčovou podmínku, chce miliardy církvím danit.

"Plně se ztotožňuji se soudruhem Kováčikem, jestliže to je příjem, tak je potřeba to jako každému jinému u nás v republice ten příjem zdanit," reagoval předseda OV KSČM Zlín Stanislav Remeš.

Proti podmínce komunistů premiér nic nemá a naopak ji vítá. "To ocenění proběhlo velice nestandardně. Církevní restituce byly prodražené o 54 miliard, a proto já už vlastně pět let říkám, že je to potřeba zdanit," reagoval premiér v demisi Andrej Babiš.

Církve ale se zdaněním zásadně nesouhlasí. "Je to jakási retroaktivita, která je v právním systému nepřípustná. Na ten zákon jsou navíc navázány smlouvy uzavřené ze strany státu s jednotlivými církvemi," vysvětlil mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

A proti další podmínce, se kterou KSČM přišla, je také opozice. "U komunistů mě to nepřekvapuje, protože komunisti ukradli lidem svobodu, ukradli majetek, ukradli morálku, takže komunisti se chovají pořád stejně," uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Související obsah

I když se politické špičky na zdanění náhrad domluví, poslední slovo bude mít Ústavní soud.
 

Zdeněk Čík/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz