Domácí

Absurdní pohled: Po rekonstrukci skončily náhrobky v zavážce

Absurdní podívaná zlobí obyvatele Desné v Jizerských horách. Město tam začalo s opravou hřbitova, který už to podle místních sice potřeboval, ale teď se objevily náhrobky se jmény mrtvých v zavážce u blízkého domu, který také prochází rekonstrukcí. Lidé to považují za barbarské. Město tvrdí, že o ničem neví. Případ prý prošetří.

Náhrobky i se jmény bývalých obyvatel Desné v Jizerských horách teď slouží jako zavážka a vyroste na ní pravděpodobně parkovací plocha nebo zahrada.

"Já z toho mám husí kůži, protože mi to připomíná poválečnou dobu, kdy se rabovaly německý hroby. Je to hnus, aby ležely části hrobů a ještě se jmény," myslí si místní obyvatel Tomáš Havelka. I dalším lidem, kteří chodí denně okolo, tahle podívaná přijde za hranicí vkusu.

Město začalo s opravami hřbitova v polovině května. Stavebními pracemi pověřilo firmu. Hřbitov rekonstrukci potřeboval a to lidé chválí. "Třeba to ustoupí dalším hrobům pro lidi, který se budou o to starat. Když už to udělali, tak to měli uklidit," uvedla další obyvatelka Desné.

"Než k něčemu takovému došlo, tak zjišťovali, co lze a nelze," sdělil TV Nova starosta Jaroslav Kořínek. Na místo se půjdou představitelé města osobně podívat. O zavážce prý nic nevědí.

"Já si to prostě musím zjistit, jak to vypadá, jak ta firma nechala, proč to tam dovezli. A tak dále. Takže budeme k tomu zaujímat nějaký stanovisko," uvedl tajemník městského úřadu Jaroslav Müller.

Související obsah

Na situaci už zareagovalo Krajanské sdružení sudetských Němců v Mnichově. "Vaše Rada vlády pro národnostní menšiny vydala příručku, jak se chovat k opuštěným hrobům po německých občanech. Bohužel ne všechny obce tomu přikládají význam," zveřejnil Christoph Landsmannschaft.
 

Ivan Berka / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz