Domácí

Lidi pobouřily hroby v zavážce, radnice je nechá odstranit

Rozebrané hroby, které skončily v zavážce u rodinného domu v Desné v Jizerských horách, radnice nechá odstranit. Na případ TV Nova upozornila před dvěma dny na základě stížností tamních obyvatel. Město uznalo chybu, prý za ni může firma, která provádí rekonstrukci hřbitova.

"Jdete na hřbitov s dětmi a ty se vás zeptají: 'Tatínku, co to tady je?' A já jim mám vysvětlovat, že to jsou části hrobů?" stěžuje si jeden z obyvatel Desné Tomáš Havelka. I dalším lidem, kteří chodí denně okolo, tahle podívaná přijde za hranicí vkusu.

"Mně to je jedno, jestli to jsou Němci nebo kdokoliv, ale tohle se tady dělat nemá," reagovala další. Části hrobů pocházejí z nedalekého hřbitova, s jehož opravami město začalo v polovině května. Radnici jsme na případ upozornili, její odpověď ale byla strohá.

"Pane Berka, víte co? S Vámi já si už nemám co říct," reagoval na dotaz reportéra starosta Desné Jaroslav Kořínek. "Leží jim to tam od 4. ta stížnost," uvedl Havelka.

Tajemník úřadu byl o poznání smířlivější. Za chybu se omluvil a zjedná prý nápravu. "My máme na ty práce externí firmu, která to tam vyvezla bez toho, že by to město vědělo. Ty prvky, co tam jsou, má ona odvézt do nějaké firmy, která je zpracuje, rozemele a vystaví k tomu protokol. Dostali od nás výzvu, aby to co nejrychleji napravili," vysvětlil tajemník Jaroslav Müller.

Související obsah

Jde o pět hrobů, které patrně nemají majitele a hrozily zřícením do zahrady rodinného domu. Radnice tam už staví novou zeď. Desky se jmény má uložené a po rekonstrukci je dá na původní místo. Už ne na zeď, ale do zeleně.

"Vedle toho bude tráva a v trávě bude uložená ta deska," doplnil Müller. Rozebrané hroby z navážky začne firma odstraňovat už v úterý příští týden.
 

Ivan Berka / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz