Zákaz

Další zákaz burek v Evropě! V Norsku je nesmí nosit ve školách

Další zákaz burek v Evropě! V Norsku je nesmí nosit ve školách
Zdroj: Profimedia

Norsko se přidalo k evropským zemím, které omezují zahalování na veřejnosti. Parlament tento týden odhlasoval zákon, podle kterého se nesmí nosit burky a nikáby ve školách, ale ani na různých kroužcích.

Zákon se vztahuje na studenty i na učitele a další personál. Zákaz platí ve školkách, školách a na univerzitách, stejně tak jako na jiné formy vzdělávání. Těmi jsou například kroužky nebo různé hodiny po vyučování, píše portál The Local.

"Jsou to skvělé zprávy. Když jsme před lety navrhovali úplný zákaz nikábů a burek, vysmáli se nám. Teď je ale vidět, že jsme na téma upozornili i v politickém prostředí. Za několik let budou poslanci připraveni na úplný zákaz," prohlásil předseda antiimigrační Strany pokroku Åshild Bruun-Gundersen.

Podle ministra pro vzdělání a integraci ale nejde o žádnou diskriminaci muslimů, jen zlepšení komunikace. "Norsko je otevřená společnost, jsme zvyklí dívat se jeden druhému do obličeje. To je zvlášť důležité při výuce," uvedl Jan Tore Sanner.

Související obsah

Dodržování zákona by měla vymáhat sama školní instituce. Ministryně financí doporučila nejdříve řešit vše domluvou a nějakým napomenutím, poté pohrozit i ztrátou zaměstnání nebo vyhazovem ze školy.

Minulý týden si úplný zákaz nošení jakéhokoliv oblečení, které by zakrývalo většinu obličeje, odhlasovalo Dánsko. Porušení normy budou úřady trestat tisícovými pokutami. Podobný zákon už platí v Rakousku, Francii, Belgii a Bulharsku.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz