Politika

Trump s Kimem budou jednat o míru a konci jaderných zbraní

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un bude s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na dlouho očekáváném úterním summitu hovořit nejen o trvalém mírovém mechanismu pro Korejský poloostrov, ale také o denuklearizaci a dalších otázkách. Tuto informaci potvrdily se značným zpožděním severokorejská média.

Kima na toto setkání doprovází jeho ministři obrany a zahraničních věcí, včetně jeho sestry Kim Jo-džong. Kim Čong-un dorazil do Singapuru v neděli, jen několik hodin před Donaldem Trumpem, a už se sešel se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem. Trump se s premiérem Loongem setkal až dnes. Behěm oběda vyjádřil optimismus před nadcházejicím summitem s Kimem. 

Společně s Trumpem byli podle agentury Reuters na palubě Air Force One také ministr zahraničí Mike Pompeo, bezpečnostní poradce John Bolton, personální šéf Bílého domu John Kelly a mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Na singapurské letecké základně přistál Trumpův letoun po dlouhém letu ze summitu G7, který se konal v Kanadě.

Jedná se vůbec první přímé rozhovory úřadujícího prezidenta Ameriky se severokorejským vůdcem. Podle analytiků by mohli oba státníci jednat také o podpisu mírové dohody. Ta by nahradila smlouvu o příměří, kterou skončily boje v korejské válce z let 1950-1953. Z toho vyplývá, že obě země jsou technicky stále ve válce.

Související obsah

Trump se nechal slyšet, že se při jednání s Kimem bude řídit svým instinktem. Pokud se summit nebude vyvíjet dobře, je připraven odejít. V opačném případě chce pozvat vůdce Severní Koreje do Spojených států.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz