Zahraničí

Setkání Kim - Trump: USA hledají štěnice a agenty mezi číšníky

Donald Trump a Kim Čong Un už přiletěli do Singapuru, kde se v úterý uskuteční historické jednání mezi Severní Koreou a Spojenými státy. Hlavním tématem summitu by mělo být odstranění jaderných zbraní z korejského poloostrova. Na místě panují přísná bezpečnostní opatření. Američané se připravují i na to, že by Čína mohla nasadit špiony, kteří by jednání státníků mohli špehovat.

Špioni převlečení za číšníky, napíchnuté mobily, skryté kamery nebo štěnice na vstupních kartách v hotelu. I takové špionážní techniky by podle Američanů mohli použít Číňané, aby jim z historické schůzky mezi Kim-Čong Unem a Donaldem Trumpem nic neuniklo. „Na summitu by se mohly objevit čínské špionážní nástroje. V posledních letech se Čína zaměřila na sledování a její technické schopnosti velmi pokročily,“ tvrdí analytik NBC Jeremy Bash.

Diktátor Kim Čong Un poprvé vyjel za hranice své země jinam než do Číny nebo Jižní Koreje. Ve své zemi je uctíván jako božská bytost, zatímco v zahraničí čelí nevraživosti kvůli tomu, jak svůj režim vede. A to je vždycky důvod k obavám o bezpečnost.

Severní Korea tak podle odborníků bude pro svého lídra vyžadovat přísnější bezpečnostní opatření, než Spojené státy pro Donalda Trumpa. „Velmi pravděpodobně uvidíme bezprecedentní rozsah ochrany na zemi, na moři i ve vzduchu, protože summit je teď ve světě největší událostí,“ míní bezpečnostní expert Chae Kyou-chir.

Související obsah

Na turisty oblíbeném tropickém ostrově Sentosa, kde se lídři setkají, byly nainstalovány nové bezpečnostní kamery. Ostrov budou z moře střežit nejméně dvě singapurské válečné lodě.

Významnou událost budou na místě sledovat tři tisíce novinářů. Stovky lidí lemovaly ulice a vyhlížely auto, ve kterém zřejmě seděl severokorejský diktátor. V Singapuru se prodávají i trička s obrázkem obou lídrů pózujících pro společnou fotku.
 

Emma Klementová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz