Jez

Vodní elektrárnu podemlela voda a totálně ji zničila! VIDEO

Povodí Labe bojuje s velkou havárií na jezu v Hubálově, kde se prolomily betonové konstrukce před vodní elektrárnou na řece Jizeře. Podle svědků voda podemlela prostor pod elektrárnou a voda během 10 minut zničila oblíbené místo, které patřilo k perlám Českého ráje.

Bylo to jedno z malebných míst v Českém Ráji, vyhledávané turisty i vodáky. Dokonce se na ostrůvku, na němž vodní elektrárna stojí, měl konat svatební obřad. Jenže v pondělí v poledne se ozval praskot a voda prolomila pravobřežní pilíř vodní elektrárny i stavidla.

Na místo teď přicházejí hlavně pamětníci, kteří si prohlížejí, jakou zkázu dokázala nahromaděná voda za pouhých 10 minut napáchat. Havárie nejspíš nesouvisí s deštivými dny. Podle mluvčí Povodí Labe se pod elektrárnou v průběhu mnoha desítek let vytvořila kapsa, kterou voda postupně vymílala. Na místě teď pracují dělníci s těžkou technikou. Vytvářejí před elektrárnou provizorní hráz a uprostřed jezu vybourali propust, aby Jizera mohla odtékat. Oprava havárie potrvá řadu měsíců.

"Tady to přehradit, támhle to prokopnout, abychom byli na suchu a pak se uvidí. Teď hlavně se rozšíří ta průrva, zbavit se vody no. Tady se to zvedne a rozšíří, aby se sem dalo zajet s auty a s technikou a bude se pokračovat," popisuje bagrista Josef Roučka.

Související obsah

"To je normálně katastrofa tohleto, tady to byl ráj, ten ostrov, to bylo upravený, krásný. Byla klika, tady se promenádovalo lidu, kdyby to...tak byla katastrofa hned. Údajně tady měli mít svatbu na ostrůvku nějakou," říká místní obyvatel Josef Zima.

"Patrně se tam vytvořila kaverna za těmi betonovými konstrukcemi a pod platem vodní elektrárny, která nebyla při pravidelných prohlídkách vidět a pak došlo k prolomení těch betonových konstrukcí," vysvětluje problém mluvčí povodí Labe Hana Bendová.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

hru / Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz