Hmyz je jídlo budoucnosti, Čechy ale neláká ani jeho nižší cena!

Už brzy se v obchodech, ale i v restauracích bude moci nabízet k jídlu hmyz, jehož prodej nedávno povolilo ministerstvo zemědělství. Řada lidí v tom sice vidí potravinu budoucnosti, ale jak jsme si potvrdili, Češi pořád ještě raději dávají přednost tradičnímu, i když mnohem dražšímu masu.

Od poloviny května můžete nakoupit a sníst hmyzu, co hrdlo ráčí a nemusíte čekat na speciální akce šéfkuchařů. Ministerstvo zemědělství umožnilo potraviny z některých druhů uvádět na trh. Kuchaři však smí nabídnout zatím jen pět druhů hmyzu.

"Povolili dva druhy cvrčků - domácího a banánového, jeden druh sarančat, moučné červy a buffalo červy," vyjmenovává propagátor hmyzí kuchyně Petr Ocknecht.

Na gastronomické akci jsme proto zkusili, zda bílkovinami nadupaná superpotravina budoucnosti v podobě hrsti moučných červů předčí klasiku - poctivý hovězí steak.

A protože se na gurmánské akci nikdo nepřihlásil, vzali jsme to do vlastních rukou a šli jsme lidem nabídnout smažené moučné červy a kus pořádného masa.

Související obsah

Na zvyšující se poptávku musí reagovat i hmyzí farma v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ta dodává na trh hmyz už třináct let. Měsíčně ho vyprodukuje 3,5 tuny. To však nestačí, proto staví novou halu s měsíční kapacitou až 14 tun.

Podle majitele farmy má hmyz budoucnost i z toho důvodu, že spotřeba vody při jeho výrobě je stonásobně nižší než u hovězího dobytka. Zatímco na kilogram hmyzu potřebujete jen litr vody, na kilogram hovězího masa až 150 litrů.

pez, Ondřej Požár, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz