Sucho

Zničilo vám sucho úrodu? Od státu můžete dostat i miliony!

Zničilo vám sucho úrodu? Od státu můžete dostat i miliony!
Zdroj: Getty Images

Lidé, kteří přišli kvůli loňskému suchu o část úrody, mohou dostat část peněz zpět. Od pondělka mohou žádat o dotace, stát mezi zemědělce rozdělí dvě miliardy korun.

Sucho trápí Česko dlouhodobě a nejvíce tím trpí zemědělci. Stovky z nich přišly i loni o část úrody. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proto poskytne dotace farmářům, kterým plodiny zničilo horko a sucho.

Žádosti o dotace začal SZIF přijímat právě v pondělí, hlásit se mohou lidé až do 29. června. Nárok na odškodnění mají pěstitelé, kterým se v porovnání s průměrem za poslední tři roky snížila produkce o více než 30 procent.

Mezi zemědělce stát rozdělí dvě miliardy korun. Ti, kteří přišli o 30 až 50 procent úrody, dostanou až 10 procent nákladů zpět. Pěstitelé, kteří ztratili více než 50 procent plodin, mohou získat až 20 procent nákladů.

Žadatelé ale musí dodržet ještě další pravidla. Odškodné se uděluje za nejvíce poškozené plodiny, které se pěstují alespoň na jednom hektaru.

Související obsah

Z tržních plodin jde o pšenici ozimou i jarní, ječmen ozimý, ječmen jarní, kukuřici na zrno, oves, žito, triticale, řepku, slunečnici, mák, cukrovou řepu a brambory. Z krmných se dotace vztahuje na kukuřici a trvalé travní porosty ve vazbě na chov hospodářských zvířat.

Zemědělci mohou o dotace žádat prostřednictvím 65 okresních pracovišť, seznam je na webových stránkách. Zároveň zde najdete podrobný manuál, jak o dotace žádat a jak si vypočítat, kolik byste mohli dostat zpět.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz