Plasty

Dost bylo plastu! Sedm českých firem zruší jednorázové kelímky

Dost bylo plastu! Sedm českých firem zruší jednorázové kelímky
Zdroj: Thinkstockphotos

Prvních sedm firem snižuje díky dobrovolným dohodám s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) na základě iniciativy dostbyloplastu spotřebu jednorázových plastů a výrobků.

Zástupci těchto firem dnes spolupráci stvrdili svým podpisem spolu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Iniciativa #dostbyloplastu začala letos v březnu s cílem upozornit firmy i zákazníky na možnosti a alternativy, které omezí používání jednorázových plastů a zároveň nebudou mít dopad na životní prostředí a na jejich peněženky.


Každý rok se jenom v Evropě vyprodukuje přibližně 25,8 milionů tun plastového odpadu. Globální produkce je 300 milionů tun, z toho 141 milionů tun připadá na obaly. Evrposká komise v květnu představila první návrh nové legislativy v oblasti snižování jednorázových plastů, které znečišťují zejména světová moře a oceány. 

„Nechtěl jsem čekat, až se nová evropská legislativa dojedná se všemi členskými státy, to může trvat ještě několik let. Nejlepší a nejekologičtější cestou je vzniku odpadu předcházet a plastové nádobí, brčka nebo kelímky na kávu vůbec nepoužívat, nebo alespoň jejich používání maximálně omezit,“ řekl Brabec a dodal s tím, že proto začali jednat s firmami o tom, aby lidem vytvořili alternativy.

Související obsah


Například Bageterie Boulevard a CrossCafe nabídnou svým zákazníkům jídlo na místě i v keramickém nádobí, Bageterie na některých pobočkách vymění také plastové vidličky za nerezové. „V praxi již vybízíme zákazníky, aby využívali své vlastní hrnky či tumblery s logy CrossCafe a tím získali slevu 5 Kč na svoji oblíbenou kávu. Uvědomujeme si, že pokud má dojít k nějaké výraznější změně, musíme nejdříve začít sami u sebe,“ sdělil ředitel společnosti Alex Kral.


Stejně tak Dudes & Barber, která provozuje například „Kavárnu, co hledá jméno“ poskytují slevu na kávu do vlastního hrnečku a ruší také plastová brčka. „Stále vidíme spoustu možností, jak se plastů postupně zbavovat. Rádi podpoříme iniciativu kohokoliv, kdo o tom přemýšlí stejně jako my,“ řekl jednatel společnosti Lukáš Žďánský.

Související obsah


MŽP se na druhou stranu zavázalo, že ještě více podpoří osvětu v redukci jednorázových plastů a připraví dotační programy, které se zaměří na předcházení vzniku těchto odpadů. V červenci spouští ve spolupráci se Statním fondem životního prostředí ČR novou výzvu pro inovativní projekty, v níž bude k dispozici 100 milionů korun. "Doufám, že se přihlásí firmy nebo radnice, které přijdou s myšlenkou, jak snížit zbytečný plastový odpad nejenom v provozovnách, ale i na festivalech nebo městských akcích,“ sdělil náměstek MŽP Vladislav Smrž. Například v Británii mohou zákazníci půjčit opakovaně použitelný kelímek, který mohou vrátit v jakékoliv jiné kavárně zapojené do projektu.

Důležitou součástí kampaně je také ministerstvem vyjednaný postoj státní hygieny k používání vlastních nádob přivezených do restaurací. „Máme písemné stanovisko Státního zdravotního ústavu, že dostat kávu nebo džus do vlastního hrnku nebo si odnést jídlo ve vlastní krabičce už nebude z pohledu hygieny problém,“ dodal Smrž.

Mezi podniky, které se do iniciativy #dostbyloplastu zapojily, patří také České dráhy, Benzina, Leo Express nebo UGO.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz