Letní slunovrat

Magický slunovrat je tu! Co dnes udělat a čemu se určitě vyhnout?

Milovníci léta, ale také magie a duchařiny se konečně dočkali. Dnes nastává letní slunovrat – den bude nejdelší v celém roce a říká se, že v těchto dnech se otevírají brány mezi naším a oním světem. Co nás dnes čeká a čeho byste se měli vyvarovat?

Dneškem začíná astronomické léto. Ve čtvrtek si užijeme nejdelší den v roce, od čtvrtka se začnou dny postupně zkracovat, a to až do 21. prosince, kdy nastává zimní slunovrat. "Přesný začátek léta můžeme oslavit krátce po poledni, ve 12:08 středoevropského letního času. V tomto okamžiku totiž dosáhne Slunce na své každoroční dráze nejsevernějšího bodu, vstoupí do znamení Raka a severní polokoule Země se nejvíce přikloní ke Slunci," vysvětluje mluvčí České astronomické společnosti Pavel Suchan.

Den bude dlouhý přesně 16 hodin a 22 minut, pro první letní noc pak zbude jen 7 hodin a 38 minut. "Tak můžeme vysvětlit, proč jsou u nás noci v tomto období hodně světlé a úplně se nesetmí. Po celou noc trvá jen astronomický soumrak a nenastává skutečná astronomická noc," doplnil Suchan.

Noc plná magie a oslav

Letní slunovrat neboli Svatojánské svátky patří například ve Skandinávii k nejvýznamnějším svátkům v roce hned po Vánocích. Je to noc nejvhodnější pro předvídání budoucnosti, seznamování, léčení pomocí léčivých bylin a hledání pokladů. Traduje se, že kdo najde květ zlatého kapradí, bude obdařen magickými schopnostmi, které ho k pokladu dovedou.

Související obsah

Jedna z pověr říká, že pokud dívka chce znát budoucího manžela, musí cestou domů z oslav nasbírat sedm různých květin. Ty si pak položí pod polštář a v noci se jí bude o jejím budoucím muži zdát. Lidé také věří, že byliny nasbírané v noci o slunovratu mají magické účinky a extrémní moc. Svatojánská noc (23. června) je zase spojena především s láskou a sexem. Věřilo se v magické síly kořene mandragory.

Podle českých pověstí se o Svatojánské noci v lesích a na lukách prohánějí bludičky a lesní panny. Pokud jste dobrý člověk, nemusíte mít strach, neublíží vám. Pokud jste ale zlý a závistivý hrozí vám dokonce i smrt!

Slavnosti slunovratu jsou původně pohanský zvyk. V noci v den letního slunovratu se pálily na nejvyšších kopcích posvátné ohně, okolo nichž se tančilo. Uhlíky z těchto ohňů se pak rozhazovaly po poli pro zajištění dobré úrody. Zapálenými bylinami se pak žehnalo dobytku.

Nejvýznamnější památkou, která je spojena se slunovratem, je britský Stonehenge. Kamenná stavba svým uspořádáním naznačuje, že byla místem uctívání Slunce. To se děje dodnes. Tisíce lidí každoročně ke Stonehenge vyráží, aby viděly první paprsky letního Slunce.

Podle lunárního kalendář byste dnes neměli zatěžovat ledviny, močovod, močový měchýř, žíly, kůži a slinivku – jsou totiž obzvlášť citlivé. Nedoporučují se také žádné chirurgické zákroky. Na zahrádce je toto období vhodné k vysévání i přesazování, roubování, očkování či hnojení.

Související obsah

V létě se můžeme těšit na velké věci

V létě nás podle astronomů čekají hned dva významné úkazy, a to shodou okolností hned v jeden den – 27. července. "V ten den nastane úplné zatmění Měsíce, při kterém Měsíc projde středem zemského stínu a bude tedy tmavší, než při jiných zatměních a fáze úplného zatmění bude trvat nejdelší možnou dobu 1 hodinu a 44 minut," přiblížil mluvčí astronomů.

Na 27. července také připadá tzv. Velká opozice Marsu, kdy se po dvou letech planeta Mars dostane opět blízko Zemi a její kotouček v dalekohledech bude větší a bude tak možné pozorovat lepší detaily na planetě. Ujít byste si neměli nechat ani meteorický roj Perseidy, který nastává v noci z 12. na 13. srpna.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ODHALENO: Narodilo se vaše dítě v létě? Pak vás čekají tyto problémy!

GALERIE: Jak tráví léto nejbohatší děti světa? Z toho se vám zatají dech!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz