škůdci

Evropu straší nový škůdce! Může spást celou zahradu, varují experti

Odborníci varují před staronovým škůdcem, který napříč Evropou spásá okrasné dřeviny. Pokud se vám dostane na zahradu, znamená to katastrofu - hlavně pro živé ploty. Desítky let byli přitom tito brouci považováni za vymřelé druhy.

Evropou se šíří škůdce, který posledních padesát let představoval ohrožený druh. Jde o brouky, kteří se dříve živili keři jalovců na pastvinách. Jenže jalovce se v otevřené přírodě přestali téměř vyskytovat, proto vymizeli i tito škůdci.

Teď před nimi ale odborníci z české Akademie věd znovu varují. Brouci se totiž postupně přeorientovali na zahradní jalovce a okrasné dřeviny, které jsou jim podobné. Především spásají túje, ze kterých si lidé často tvoří živé ploty.

Jako první si exotických jalovců všiml drobný hnědý tesařík zvaný Poecilium glabratum, který byl půlstoletí považován za vymřelý druh. Do Česka se dostal po roce 2000. Poté se objevil další tesařík Semanotus russicus, který je přísně chráněný, a krasec Lamprodila festiva.

 

"V posledních asi dvaceti letech se ale tito vzácní brouci šíří střední i západní Evropou. Pomáhá jim výsadba exotických zeravů, a hlavně mezinárodní obchod s jejich sazenicemi," uvedl entomolog Lukáš Čížek. Brouci se dále šíří v tújích, do nichž nakladou vajíčka a které z jihu Evropy rozvážejí kamiony.

Související obsah

Tesaříci podle expertů napadají hlavně odumírající a oslabené stromy, proto nepředstavují takový problém jako zmíněný krasec. Ten dokáže způsobit i úhyn do té doby zdravé dřeviny, kterým pak rezaví jehličí a usychají.

"Na území České republiky představuje krasec Lamprodilla festiva nový druh škůdce. Je to ale asi nejhezčí škůdce, jaký u nás žije," zhodnotil Čížek. Brouk může napadnout porosty a venkově, ale i ve městech - entomologové je zaznamenali až v Praze.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz