Lišaj oleandrový

Obří housenka vyděsila lidi na jihu Moravy. Jde o vzácného motýla!

Obří housenka vyděsila lidi na jihu Moravy. Jde o vzácného motýla!
Zdroj: zpravy@nova.cz

Dvanáct centimetrů dlouhá mohutná housenka vyděsila obyvatele Lužice na Hodonínsku. Zelená larva s výraznými modrými očními skrvnami patří lišajovi oleandrovému. Poslední zprávy o výskytu tohoto motýla v Česku se objevily v roce 2016. Aktuální fotky obrovské larvy nám poslal jeden ze čtenářů TN.cz.

Její tělo je úctyhodných 12 centimetrů dlouhé a běžně se vyskytuje v okolí Středozemního moře, v Africe, Indonésii a Malajsii. Housenka lišaje oleandrového se ale nyní po dvou letech opět objevila i v Česku. Není vyloučené, že za návratem stojí tropické počasí, ve kterém se tento druh motýla běžně vyskytuje. Z názvu je patrné, že se housenka živí na keřích oleandru, které může i zcela zdevastovat.

Na fotografiích čtenáře ze Hodonínska je vidět nejen zajímavé člěnění housenky a její typicky zelené zbarvení, ale především zářivě modré oko, které z ní na českých zahradách dělá opravdový unikát. Po zakuklení v zemi se larva vyklube do nádherného, velkého motýla, jehož kresba připomíná zelený mramor.

Lišaj oleandrový dává přednost noční aktivitě, za noc dokáže uletět až 100 km. Pomáhají mu k tomu velká křídla, která mívají rozpětí až 13 centimetrů.

Související obsah

Podle webu BioLib (Biological Library) se motýl nebo jeho larva v Česku objevily od roku 1964 pouze osmkrát, před rokem 2014 nebyl k vidění dokonce 30 let. Poslední a poměrně hojný výskyt je hlášený z roku 2016.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz