Imigranti

Pašeráci lidí přes Česko brali 500 až 1000 euro za člověka

Pašeráci lidí přes Česko brali 500 až 1000 euro za člověka
Zdroj: Policie ČR

Detektivové ukončili vyšetřování skupiny převaděčů, kteří měli organizovat převody nelegálních imigrantů z východních zemí do Německa. V případě odsouzení hrozí obviněným tresty odnětí svobody od dvou do osmi let.

Operace s krycím názvem TRIP se týká pěti podezřelých, kteří měli minimálně od května do června roku 2015 za úplatu ve výši 500 až 1000 eur za jednoho člověka organizovat převozy nelegálních migrantů. Z východních zemí Sýrie, Íránu a Afghánistánu je měli přepravit přes území Maďarska, Slovenské, Rakouské a České republiky do Německa.

"Prověřování a následné vyšetřování případu probíhalo v úzké policejní a justiční spolupráci s kolegy z Rakouska, Německa, Slovenska a Maďarska, a to zejména prostřednictvím právních pomocí zaslaných českou stranou do těchto zemí," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

 V Česku bylo obviněno pět lidí. Hlavním organizátorem je podle policistů Egypťan. Dalšími jsou tři Češi a jeden Ukrajinec. Všichni jsou stíháni pro pokračující zločin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Související obsah


Česká republika má nedostatečnou právní úpravu, která neumožňuje postihovat všechny pachatele a všechna dílčí jednání, kdy se pachatelé v Česku zdržují a organizují trestnou činnost, ale ta probíhá zčásti na území jiných států. Proto musela být část jednání této prověřované mezinárodní organizované skupiny z českého trestního řízení vyloučena a předána do Rakouska.


Část převozů totiž směřovala přes Rakousko. Rakouští policisté následně obvinili další čtyři členy skupiny. "Během prověřování a vyšetřování celého případu TRIP tak bylo zadokumentováno dohromady 7 převozů celkem 74 nelegálních migrantů," sdělil Ibehej.

Související obsah


České státní orgány jsou opakovaně upozorňovány na to, že v případě převozu nelegálních migrantů, které nevedou přes území České republiky, nemohou české orgány činné v trestním řízení podle stávající právní ústavy úplně postihnout trestní jednání převaděčských skupin.

 " Vhodnějším řešením by byla právní úprava, která by poskytovala nejen ochranu hranic České republiky, ale také ochranu vnější prostoru Evropské unie ," dodal Ibehej s tím, že tak je tomu například v právní úpravě Německa a Rakouska. V Česku mohou být stíháni jen ti, kteří napomáhají někomu k neoprávněnému pobytu výhradně na území České republiky.


Případ předali policisté s návrhem na podání obžaloby minulý týden státnímu zástupci. V případě odsouzení hrozí všem obviněným odnětí svobody od dvou do osmi let.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Imigranti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz