Cestujeme bezpečně

Stačí český řidičák i v zahraničí? Někde je nutný speciální doklad

Stačí český řidičák i v zahraničí? Někde je nutný speciální doklad
Zdroj: Profimedia

Dva ze tří Čechů každoročně vyrážejí na dovolenou vlastním autem. Pro většinu cest po Evropě vám stačí český řidičský průkaz, najdou se ale i státy, které vyžadují mezinárodní doklad.

“Český řidičský průkaz platí ve všech státech Evropské unie, platí také ve všech státech, které jsou stejně jako Česká republika signatáři úmluvy o silničním provozu, která byla podepsána ve Vídni v roce 1968,“ vysvětlila Lenka Rezková z ministerstva dopravy.

Při cestách mimo Evropskou unii po vás mohou požadovat mezinárodní řidičský průkaz. Vydávány jsou dva typy – podle vídeňské úmluvy a podle ženevské úmluvy. Každý z těchto typů platí jen ve vybraných zemích. Vždy si tedy před odjezdem do zahraničí zjistěte, jaký typ mezinárodního řidičáku při cestách do vzdálenějších destinací potřebujete.

Jestli a jaký průkaz potřebujete, vám poradí na úřadu obce s rozšířenou působností, který je příslušný vašemu trvalému bydlišti. Od 1. července už nebudete muset do místa trvalého bydliště, ale na jakýkoli úřad.

"Mezinárodní řidičský průkaz vystaví na úřadě na počkání, důležité je s sebou vzít platný řidičský průkaz, platný doklad totožnosti, průkazovou fotografii a 50 korun," popsala úřednice.

Související obsah

Podle Rezkové ale není takovým problémem, pokud mezinárodní řidičský průkaz nemáte. "Platí úmluva, že pokud máme platný řidičský průkaz, ten se vydává jen osobě, která je zdravotně i odborně způsobilá. Takže by neměl být problém, ani když mezinárodní řidičský průkaz nemáte," myslí si.

Kde po vás mezinárodní průkaz mohou vyžadovat

Státy Ženevské úmluvy o silničním provozu (1949)

Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Státy Vídeňské úmluvy o silničním provozu (1968)

Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Související obsah

Pokud v zahraničí průkaz ztratíte, vždy se obraťte na český zastupitelský úřad v dané zemi, kde vám poradí, co dál dělat. Stejný postup Rezková radí také v případě dopravní nehody. 

Pokud jste si pro cestu do zahraničí od někoho vypůjčili auto, je vhodné mít s sebou certifikát ministerstva dopravy. Jedná se o potvrzení o užívání vozidla se svolením majitele. "Nemusí ho po vás požadovat, ale mohou," dodala.

Některé státy mohou po starších řidičích navíc vyžadovat potvrzení o zdravotní způsobilosti. Pokud si nejste jisti, jaká v dané zemi platí pravidla, je vždy lepší se i v tomto případě obrátit na český zastupitelský úřad a zjistit si, zda tam taková povinnost je.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz