Život v Evropě

Experti varují: Bakterie budou už brzy zabíjet více než rakovina

Experti varují: Bakterie budou už brzy zabíjet více než rakovina
Zdroj: Thinkstockphotos

25 tisíc lidí zemře ročně v Evropské unii na následky infekcí, na které nezabírají antibiotika. Celosvětově mají odolné mikroorganismy, které infekce způsobují, na svědomí každý rok 700 tisíc lidí. Čísla by přitom už brzy mohla být daleko vyšší.

Europoslanci bijí na poplach. Antibiotika jsou proti některým typům bakterií stále méně účinná a odhaduje se, že kolem roku 2050 mohou vysoce odolné bakterie zabíjet častěji než rakovina. Nejde jen o bakterie, ale i další mikroorganismy, které způsobují infekce, jako jsou paraziti, viry a houby.

Takové infekce se léčí látkami syntetického nebo přírodního původu, které mikroorganismy zabíjejí nebo znemožňují jejich růst. Kromě antibiotik mezi ně patří antivirotika, antifugální a antiprotozoální léky.

V průběhu let si bakterie proti našim lékům vybudovaly odolnost a částečně si za to můžeme sami. Mimo jiné nesprávným užíváním (nadužíváním) antibiotik, která bývají předepisována i při virových infekcích, proti kterým nejsou nijak účinná. Schopnost rezistence bakterií urychluje i uvolňování léčiv do přírody či nesprávná likvidace nespotřebovaných léčiv. Rezistentní bakterie se také přenášejí ze zvířat na lidi.

Související obsah

"Neuváženým užíváním antibiotik jsme si zbraně vyrazili z ruky. Umožnili jsme bakteriím, aby si našly proti jednotlivým způsobům obranu. Medicína, jak ji známe, je ohrožená situací, kdy si i dřív běžné bakterie, které bylo snadné antibiotiky ošetřit, vyvíjejí rezistenci a multirezistenci. Naše schopnost zasáhnout, léčit jedním antibiotikem, je narušená," myslí si poslanec Pavel Poc, člen Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Evropská unie dosud na výzkum odolných bakterií dala více než 1,3 miliardy eur a poslanci plánují další opatření. "Pokud rychle něco zásadního neučiníme, hrozí nám návrat do éry před antibiotiky. V důsledku toho by mohly častěji končit smrtí například zápaly plic, rizika při rutinních operacích by mohla být vyšší a léčba potlačující imunitní systém, jako např. chemoterapie, by se mohla stát pro pacienty příliš nebezpečnou," varuje rakouská poslankyně za sociální demokraty Karin Kadenbach.

Poslanci proto požadují, aby se léky používaly uvážlivěji, zvýšily se investice do vývoje nových látek a v neposlední řadě zvýšila zdravotní gramotnost lidí – 44 % Evropanů totiž neví, že antibiotika nezabírají proti chřipce a nachlazení.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Život v Evropě

Důležité Události

Píše se na Deník.cz