Domácí

Neustupujeme, ale nechceme kvůli Pochemu delší krizi, zní z ČSSD

Neustupujeme, ale nechceme kvůli Pochemu delší krizi, zní z ČSSD
Zdroj: ČTK

Je to již 249 dní od chvíle, kdy hnutí ANO vyhrálo parlamentní volby. Tuto rekordní dobu je Česko bez vlády s důvěrou. Premiér Babiš má druhý pokus, který stejně jako ten první doprovází spousta komplikací. Jednou z nich je i nejmenování Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí. Řízením ministerstva byl pověřen předseda ČSSD Jan Hamáček, který dlouhou dobu odmítal nejmenování Pocheho, podle něj ČSSD neustoupila, ale akceptovala to, aby neblokovala novou vládu.

Hnutí ANO vyhrálo 21. října 2017 se ziskem necelých třiceti procent sněmovní volby a bylo jasné, že se Andrej Babiš stane 12. premiérem v historii země. Hledání koaličních partnerů ale provází problémy.

Babiš proto napoprvé sestavil samostatnou menšinovou vládu svého hnutí. Ta byla jmenována 13. prosince. Důvěru Sněmovny ale nedostala, pro byli jen poslanci za ANO. Babiš byl prezidentem pověřen k sestavení vlády i podruhé, i tento pokus ale provází problémy.

Jedním z nich je odmítnutí Miloše Zemana jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Vedením resortu nakonec pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, ten ale dle svých slov nebude resort řídit věčně, bude se hledat vhodná alternativa.

"Rozhodně to není něco, co by mohlo trvat celé volební období. Je to dočasné jmenování a já to tak chápu. Jde o to dále neblokovat sestavení vlády s důvěrou a současně vyřešit ten problém a najít řešení na ministerstvu zahraničí. Právě proto jsme přistoupili k tomu plánu B," uvedl pro TV Nova předseda ČSSD Jan Hamáček.

Hamáček zdůraznil, že ČSSD neustoupila, ale pouze vyřešila situaci, která vyvstala. "My jsme udělali všechno, co nám předepisuje Ústava, a postupovali jsme podle Ústavy. Pan prezident se rozhodl kandidáta nejmenovat, než aby padla celá vláda, respektive aby nebyla jmenována a aby se ta politická krize prodloužila přes prázdniny, tak jsme přistoupili na tohle dočasné řešení," zveřejnil Hamáček.

O nástupci na post ministra zahraničí ale zatím rozhodnuto není. "Já teď nebudu říkat žádná jména. Já dnes celý den tu věc komentuji a říkám, že tím dnešním rozhodnutím jmenování vlády se otevřel prostor pro jednání," uzavřel Hamáček v rozhovoru pro TV Nova.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz