Zahraničí

VIDEO: Čína ukázala první klony opic, už je jim sedm měsíců!

První naklonované opice Zhong Zhong a Hua Hua dál úspěšně rostou, teď už je jim sedm měsíců. Výzkumný tým poprvé povolil médiím, aby se blíže seznámily s celým výzkumným zařízením a procesem, jak byly identické opice naklonovány.

Ještě před tím, než se reportéři s opicemi setkali, museli projít náročnou přípravou a obléci se do speciálních obleků s rukavicemi, čepicemi a respiračními maskami. Návštěvníci museli také podstoupit rentgen plic, aby se výzkumníci ujistili, že se opice nesetkají s žádnou dýchací nemocí. Až potom byli reportéři SMG vpuštěni do výzkumného zařízení ve městě Su-čou.

Dvě malé samičky mamaků Zhong Zhong a Hua Hua se nenarodily jako ostatní opice, ale byly naklonovány ze somatických buněk (tělní buňky) jiného makaka, uvádí agentura Enex. Většinu svého sedmiměsíčního života strávily v inkubátoru, aby se zajistilo jejich zdraví a bezpečnost. Zatím se s lidmi kromě veterinářů téměř nesetkaly.

Klonování zvířat začalo před více než 20 lety, kdy vědci vytvořili ovci Dolly, vědci s postupem času naklonovali více než 20 zvířecích druhů, uvádí Enex. Ukázalo se, že naklonovat primáty se somatických buněk je velmi složitá záležitost.

První průlom přišel v roce 2016, 25. listopadu pak na svět přišla Zhong Zhong. Jednalo se o prvního naklonovaného primáta, který přežil ve stabilních podmínkách. O deset dní později následovala Hua Hua.

Související obsah

Vědci si od klonování totožných zvířat slibují například výrazný posun při léčení některých nemocí, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Zrození makaků s totožným genetickým zázemím má být velkým přínosem pro pochopení některých neurologických onemocnení.

 

Pro Zhong Zhong a Hua Hua je ale přežití teprve začátek, nyní je čeká celá řada výzkumů. Vědci budou zkoumat jejich chování ve skupině, čekají je IQ testy a spoustu dalších věcí.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz