Klonování

Čínští vědci naklonovali první opice. Budou následovat lidé?

Čínským vědcům se podařilo naklonovat první opice. Použita byla stejná technika jako u známé ovce Dolly. Makakové Čung Čung a Chua Chua se narodili před několika týdny a v laboratoři už očekávají další přírůstky. Naklonované opice mají pomoci i při výzkumu lidských nemocí. Otvírá se tím také cesta ke klonování lidí.

"Lidé jsou primáti. Technická bariéra pro klonování druhů primátů, včetně lidí, je prolomena," cituje agentura Reuters jednoho z výzkumníků Mu-ming Pcho-o. Ten však upozorňuje, že vědci nehodlají tuto metodu aplikovat na lidi. Sloužit má výhradně medicínským účelům.

Profesor Robin Lovell-Badge z londýnského výzkumného institutu pro BBC uvedl, že technika použitá pro klonování Čung Čung a Chua Chua je velmi neefektivním a nebezpečným procesem pro klonování lidí. Sama opičí dvojčata jsou výsledkem 79 pokusů.

Podívejte se na reportáž o klonech:

Proces klonování spočívá v přenosu DNA z jádra buňky do darované vaječné buňky, která má odstraněnou vlastní DNA. Po přeprogramování DNA se z buňky vyvine embryo, které je implementováno náhradní matce.

Související obsah

Výzkum vyvolává etické otázky. Vědci se však brání, že dodržují velmi přísné etické normy pro výzkum na zvířatech stanovené Národním institutem zdraví USA.

sih, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Klonování

Důležité Události

Píše se na Deník.cz