Grilovací speciál

Grilovací sezóna je tu! S těmito tipy vám to půjde skoro samo

Grilovací sezóna je tu! S těmito tipy vám to půjde skoro samo
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Grilovací sezóna je tu a rozhodně není třeba se přípravy pokrmů touto cestou bát. Navíc stačí dodržovat několik jednoduchých tipů a z grilování se stane jednoduchá a velmi příjemná záležitost.

Už věky se lidé přou o to, jestli je lepší grilovat na uhlí, nebo na plynu. Studie zatím neprokázaly, že by jedna z forem byla zdravější, plynové grily ale vylučují menší množství oxidu uhelnatého, spoustu lidí ale nedá na grily na uhlí dopustit zejména kvůli následné chuti masa.

Ať už si zvolíte gril jakýkoliv, je vždy vhodné ho rozpálit na správnou teplotu. Ta se odvíjí od toho, co se chystáme připravovat. Podle portálu Eatingwell by měl být gril rozpálený zhruba na 200 až 230 °C, když pečete věci velmi zprudka. Teplota kolem 150 až 200 °C je pak vhodná na středně dlouhou dobu přípravy. Pro pomalé grilování by se pak teplota měla pohybovat kolem 120 až 150 °C.

Při samotném rozpalování grilu je dobré kvůli chuti masa nepoužívat žádné urychlovače hoření, když už je ale člověk použije, je vhodné nechat je pořádně vyhořet. Také je vhodné kontrolovat, zda grilovací uhlí neobsahuje nějaké přídavky v podobě pilin, uhelného prachu a dalších.

Špína jde z grilu mnohem lépe, když je rozehřátý, je vhodné mřížku před dalším grilováním očistit. K tomu se používají železné kartáče, pokud budete čistit horký gril, je vhodné mít dlouhou rukojeť a používat rukavice.

Související obsah

I kdybyste měli dokonale vyčištěnou mřížku, maso a další potraviny se na ni mohou snadno přichytit. Tomu se dá částečně předejít, pokud mřížku předmažete. Kromě klasických olejů se často používá například špek, kterým prostě přejedete přes mřížku, když je to potřeba. Pozor, olej do rozpáleného grilu nestříkejte, ale pouze roztírejte, upozorňuje Eatingwell.

Velmi důležité je kvůli bezpečnosti oddělovat uvařené a neuvařené potraviny. Nepoužívejte stejná prkýnka a talíře na syrové a udělané maso. Eatingwell výrazně doporučuje maso marinovat a to nejen kvůli chuti, ale také kvůli možné tvorbě karcinogenních látek.

Podle Amerického institutu pro výzkum rakoviny (AICR) se marinováním výrazně sníží pravděpodobnost vzniku heterocyklických aminů. Podle AICR je také nutné nepoužívat šťávu z marinování na podlévání masa.

Související obsah

Při samotném grilování je nutné neustále hasit plameny, oheň často začne hořet, když ukápne rozpálený tuk z masa přímo do grilu. Je proto dobré pořádně maso očistit, aby se ukapávání zamezilo. Je také dobré mít v pohotovosti láhev s vodou a plameny aktivně dusit, jakmile se objeví. Výrazně pomůže víko grilu, sníží se tak přísun kyslíku a hoření velmi rychle ustane.

Po samotném grilování je dobré nechat maso chvíli odpočinout, aby při krájení zůstala šťáva v mase.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz