Domácí

Vážná situace na trhu práce! Chybí tisíce řidičů autobusů i brigádnici

V Česku stále chybí řidiči linkových autobusů. V současné době by bylo potřeba zhruba 10 tisíc nových lidí. Jenže ti se nehrnou. Přilákat je zatím nedokázaly ani náborové příspěvky či benefity dopravců nebo třeba řidičáky zdarma. Za volanty autobusů tak někdy musí usednout například i dispečeři.

"Tak třeba dneska jsem vstával o půl třetí ráno, no a vracím se v 8 hodin večer. A zítra jdu na to znova," svěřil se TV Nova jeden z řidičů. A právě časová náročnost této profese je jeden z hlavních důvodů, proč firmy nové zaměstnance shánějí jen velmi obtížně.

"Řízení autobusu je velmi časově náročná práce. Mladí řídit nechtějí a ti, kteří si udělali řidičák kdysi dávno v armádě, nám stárnou a odcházejí do důchodu," uvedl tiskový mluvčí skupiny Arriva v ČR Roman Herden.

Počet chybějících řidičů je alarmující. "Podle informací které máme k dispozici je to přes 10 000 řidičů. Přibližně 2 500 řidičů má odcházet do starobního důchodu," uvedl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Přepravní společnosti lákají nové zaměstnance na velké množství benefitů. Ani to ale nestačí. Zkušení řidiči zkrátka na trhu práce nejsou. Náborové kampaně tak někteří dopravci zaměřují i na lidi, kteří nikdy neřídili. A netýká se to jen mužů.

Související obsah

"Z těch lidí řidiče vyškolíme, řidičák jim zaplatíme. Pokud nastoupí přeci jen hotový řidič, tak dostane nástupní bonus 10 000 korun," doplnil Herden.

Podle odborářů mzda řidiče autobusu nepřesahuje v současné době 120 korun na hodinu v hrubém. "Samozřejmě se tam nějaké finanční prostředky k tomu dopočítávají, to je ta odměna za čekání, ale to zase znamená, že ten řidič stráví 300 až 350 hodin na pracovišti," vysvětlil Pomajbík.

A situace začíná být kritická. "Ve chvíli, kdy se to spojí ještě s tou vyšší nemocností, tak potom dispečeři se snaží hledat, kde všude by se dali ještě sehnat řidiči, snaží se povolávat řidiče, kteří jezdí na dohodu, řeší se to samozřejmě taky formou subdodávek, spoluprací s jinými dopravci a mnohdy se také stane to, že dispečeři musí vyrazit za volant autobusu a musí obsloužit nějaký spoj," uvedl Herden.

S velkou mírou nadsázky by se dalo říct, že situaci vyřeší až autonomní vozy bez řidiče. To je ale zatím hudba vzdálené budoucnosti.

Související obsah

Nedostatek lidí hlásí ale i živnostníci a mnohé firmy. Neseženou prý ani brigádníky. Podle nich je to tím, že se prostě studentům o prázdninách pracovat nechce a to ani přesto, že odměny jsou větší než třeba loni. Někde si mohou vydělat i dvě stě korun za hodinu.

Přestože pracovní agentury denně chrlí stovky inzerátů, obsadit místo sezonního pracovníka je pro mnoho firem letos o prázdninách neskutečný problém. Brigádníci z řad studentů prostě nejsou.

Kromě číšníků, nebo pracovní síly v kuchyni chybí také uklízečky, recepční, anebo pracovníci v administrativě. Podle zaměstnavatelů je vysvětlení jednoduché, na vině je především rekordní zaměstnanost. Zmiňují také to, že mladí lidé jsou prý pohodlní. Sehnat sezonního brigádníka na manuální práci je asi největší problém.

Související obsah

Firmy v krajských městech za brigády v průměru nabízí i dvě stě korun za hodinu, přesto šílí z nedostatku brigádníků. V menších městech se pak hodinová sazba za brigádu pohybuje okolo sto dvaceti korun.

V některých městech brigády letos dokonce nabízely i dopravní podniky. Třeba brněnský je ochoten po proškolení zaměstnat i vysokoškolské studenty na pozici řidiče.
 

Lukáš Veselý/Michaela Klárová/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz