Amalgámová plomba

Bílé plomby pro děti a těhotné: amalgám se od července omezuje!

Bílé plomby pro děti a těhotné: amalgám se od července omezuje!
Zdroj: Profimedia

Od včerejška platí nové předpisy, podle kterých už děti do 16 let, těhotné ženy a kojící ženy nedostanou u zubaře amalgámovou plombu. U zmíněných pacientů je nahradí plomby bílé, které budou hradit zdravotní pojišťovny.

Za změnu může nařízení Evropské komise, která tímto krokem chce omezit používání pro lidi jedovaté rtuti. Právě rtuť je i součástí amalgámu.

Podle nařízení je stále možné u dětí a těhotných či kojících osob použít k výplni zubů amalgám, musí se ale jednat pouze o ojedinělé případy, ve kterých nepůjde použít takzvanou bílou plombu ze skloinomerního cementu. Použití amalgámu k výplni zubů u ostatních pacientů by mělo zcela skončit do roku 2030.

Nový typ plomb začaly dětem do 16 let, těhotným a kojícím ženám hradit zdravotní pojišťovny už včera 1. července. Proto se ujistěte, že vám ji zubař či samotná pojišťovna skutečně nebudou účtovat.

Související obsah

1. července také začalo nové období pro změnu zdravotní pojišťovny. Na změnu máte nárok jednou za rok, proto pokud chcete být od 1. ledna 2019 pojištěni jinde, nezapomeňte si vyřídit potřebné dokumenty do konce září!

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz