Havrani

Havrani zamořili Tábor! Město musí dokázat, že ničí lidem zdraví

Problém s obrovským množstvím havranů dlouhodobě řeší město Tábor na jihu Čech. Ptáci si letos postavili ve městě přes 190 hnízd. Kvůli jejich ochraně ale radnice nemůže tento počet nijak regulovat.

Město Tábor momentálně může omezovat pouze současné kolonie havranů, které hnízdní v hustě obydlených oblastech - například na sídlištích.

Ani tam ale není možné jejich počet snižovat výrazně, a táborská radnice tak má svázané ruce. V plánu je proto studie, která by posoudila vliv havranů na psychiku a duševní zdraví člověka. Její výsledky by mohly pomoct k tomu, aby město dostalo povolení snížit počet těchto ptáků.

Problémem je ale doba, za kterou je Státní zdravotní ústav tuto studii schopen vypracovat. Výsledky by město dostalo až zhruba za tři roky, a navíc by bylo nutné dělat stejnou studii i v místě, kde havrani nežijí, aby bylo možné výsledky porovnat. Není ani jasné kolik město za tuto studii zaplatí.

Související obsah

V Táboře je největší problém s havrany na Pražském sídlišti a v parku u vlakového nádraží. Stejný problém řeší také nedaleké Sezimovo Ústí, kde si havrani postavili v parku asi 30 hnízd.

mom/Vladimír Hoť, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz