Thajsko

Dětem z jeskyně ubývá čas! Záchrana musí přijít dřív, voda stoupá

Není čas čekat čtyři měsíce na to, až se děti uvězeněné v thajské jeskyni Tcham Luang Nang Non a jejich trenér naučí potápět, jejich záchrana se musí uspíšit, varuje thajský ministr vnitra. V zemi je totiž právě období dešťů a hrozí, že voda v jeskyni prudce stoupne. Osvobodit děti pak podle něj může být až příliš nebezpečné.

Ačkoli thajské úřady v pondělí přišly s povzbudivou zprávou, že fotbalový tým ztracený v thajské jeskyni se po devíti dnech záchranných akcí podařilo najít, vyhráno děti a jejich trenér ještě zdaleka nemají. Aby se mohli dostat ven, budou muset chlapci nejprve absolvovat náročný potápěčský výcvik. Ten by měl trvat až čtyři měsíce.

Jenže to je podle ministra vnitra až příliš dlouhá doba, děti takový luxus - jako čas - podle něj nemají. V Thajsku je totiž právě období monzunů. Dá se tak očekávat, že voda v jeskyni brzy začne prudce stoupat, informuje portál Sky News.

"Na několik následujících dnů předpovídají meteorologové déšť, evakuace se musí urychlit. Je nezbytné použít potápěčské vybavení. Jestli voda stoupne, bude tento úkol těžký. Musíme děti dostat ven, než se tak stane," varuje Anupong Paojinda.

Související obsah

Uvědomuje si ale zároveň, jak těžké bude výcvik dětí a jejich trenéra urychlit. "Potápění není jednoduché. Pro ty, kteří to nikdy nedělali, se může zdát být náročné, protože v jeskyni jsou úzké průchody. Musí umět používat potápěčské vybavení. Jestli ho na chvilku ztratí, může jít o život," upozorňuje. Celou situaci podle ministra navíc komplikuje fakt, že děti neumí plavat.

Dětem mají po celou dobu jejich výcviku potápěči dopravovat jídlo, aby měly dostatek sil cestu z jeskyně zvládnout. Jednou z možností bylo, že by stačilo několik měsíců počkat, až voda opadne. To je ale podle tamních úřadů za současných podmínek nemyslitelné.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz