Google

Google má problém: E-maily uživatelů mohou číst třetí strany!

Google má problém: E-maily uživatelů mohou číst třetí strany!
Zdroj: Profimedia

Google nechává vývojáře a marketéry číst bilióny soukromých e-mailů svých klientů. Internetový gigant se ale hájí tím, že žádná pravidla neporušuje, podobné zásahy má totiž vypsané ve svých smluvních podmínkách. O skandálu informovalo BBC.

E-mailová platforma Gmail od Googlu je vůbec nejoblíbenější na světě. Celkem je na ní registrováno na 1,4 miliardy e-mailových schránek. Problém s nevědomým poskytováním soukromých mailů třetím stranám mohou mít přitom všichni uživatelé, kteří si ke svému účtu připojili další aplikace a externí služby. Jde například o vyhledávače letenek nebo srovnávače cen.

Když si uživatelé připojí určitou službu ke svému mailu, jsou zpravidla požádáni o poskytnutí souhlasu se "čtením, odesíláním, mazáním a upravováním e-mailových zpráv". A právě v tom tkví kámen úrazu. Mnozí si totiž text souhlasu nečtou.

K mailům ale měla mít původně přístup jen umělá inteligence, která je zpracovávala podle určitých algoritmů. Praxe se ale zdá být jiná. BBC uvedlo, že se k soukromým zprávám dostali sami lidé, pracovníci třetích stran. Ti pak podle toho upravovali například marketingové nabídky v prohlížečích u koncových uživatelů.

Související obsah

Sám Google se k praktikám přiznal a doporučuje svým uživatelům, aby svůj účet zkontrolovali přes stránku Security Check-Up, kde lze provést celkovou kontrolu zabezpečení.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz