Salmonela

V koření našli zárodky salmonely! Experti radí, jak se vyhnete nákaze

Na severu Moravy se našly zárodky bakterií salmonely v koření, které se často používá na grilování. Objevila je krajská hygiena při kontrolách veřejných provozoven.

Hygienici provedli několik kontrol stravovacích zařízeních a v koření objevili zárodky salmonely. "Celkem bylo odebráno 36 vzorků různých druhů pepřů nebo kořenících směsí, ve dvou případech došlo k nalezení zárodků salmonel," oznámila krajská hygiena.

"Z výsledků tohoto šetření plyne, že je potřebné počítat s přítomností salmonel nejen  v syrovém mase a vejcích, ale i v jiných potravinách a surovinách používaných pro přípravu pokrmů. Dodržováním vysoké úrovně čistoty rukou, prostředí, zajištěním důkladné tepelné úpravy jídel nebo jejich rychlým a dostatečným vychlazením lze množení mikroorganismů, a to nejen salmonel, zabránit," dodali experti.

Typickými projevy salmonelózy jsou průjem, křeče v břiše, někdy i teplota a zvracení. Po konzumaci infikované potraviny k nim může dojít už po osmi hodinách. Největší nebezpečí přitom číhá při zpracování masa. "Člověk, který zpracovává maso, sáhne na koření, na maso a zpětně na koření, takže se patogeny salmonely mohou zpětně dostat do koření," vysvětlila hygienička Jolana Knobová.

Související obsah

Při ochucování bychom se správně neměli masa dotknout, pokud dózu nebo sáček s kořením chceme použít opětovně. Vyvarovat bychom se měli i návyku sypat koření na maso stejným nožem, se kterým jsme ho předtím krájeli.

Chybu uděláme i v případě, že koření přesypeme zpět do nádoby. "Mističky s kořením určitě vyhodit, nevsypávat zpátky do nějakých nádob, protože už tak se nám tam dostávají spory bakteri," varovala hygienička.

Abychom se salmonele vyhnuli, při grilování bychom měli dodržet několik zásad - koření skladovat v suchu, pravidelně sledovat datum spotřeby, při přesypávání vždy zajistit čistý náhradní obal a při nabírání použít vhodnou lžíci a nikoliv ruce.

Lucie Cochlarová/ Jana Schillerová/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz