Taťána Malá

Taťána Malá: K odstoupení nemám důvod! Tuším, proč kauza vznikla

Televize Nova má k dispozici materiál ministryně spravedlnosti Taťány Malé se změnami, které hodla z titulu své funkce provést. Plány sepsala v dokumentu s názvem Koncepce Ministerstva spravedlnosti. Právě ten podle ní mohl stát za vznikem kauzy ohledně údajného opisování v jejích dvou diplomových pracích.

Taťána Malá má coby nová ministryně spravedlnosti velké plány. Jestli ale dostane šanci je blíže představit, není v tuto chvíli vůbec jisté. Bude muset totiž vysvětlovat podezření z plagiátorství dvou diplomových prací, která se objevila.

Andrej Babiš právě v souvislosti s možným plagiátorstvím Malé naznačil, že pokud by se podezření potvrdila, měla by na post ministryně rezignovat. Taťána Malá ale k odstoupení nevidí důvod - tvrdí, že má svědomí čisté. I proto se chystá vše vysvětlit jak svým kolegům z hnutí ANO, tak i celé Sněmovně.

Ministryně si myslí, že kauza kolem opisování se mohla objevit kvůli připravované koncepci. "Určitě není samo sebou, že tato kauza vznikla," prohlásila. A tomu, že jde o účelovou věc, věří i předseda vlády a šéf hnutí ANO. "Doufám, že se obhájí a že je to jenom, nechci použít to klasické slovo kampaň, jako Čapí hnízdo," řekl Andrej Babiš.

Jenže podle řady akademiků a právníků je plagiátorství snadno ověřitelné - a o kampaň tak jít nemůže. Sepsali proto petici s výzvou adresovanou přímo premiérovi. "Proto Vás tímto vyzýváme, abyste z jednání paní Malé vyvodil důsledky a navrhl prezidentovi republiky její odvolání z funkce ministryně spravedlnosti," píše se v petici.

Taťána Malá se kvůli kauze sejde s kolegy z hnutí v úterý. V ten den bude mít také první příležitost předstoupit před Sněmovnou.

Koncepce Ministerstva spravedlnosti

V téměř padesátistránkovém dokumentu nazvaném Koncepce Ministerstva spravedlnosti se nová ministryně opřela do fungování teď už svého ministerstva. "Dlouhodobou nekomunikací a direktivním způsobem řízení dochází k posilování neklidné atmosféry nejistoty a zvyšuje se odpor vůči ministerstvu," stojí v dokumentu.

Taťána Malá plánuje podle materiálu řadu změn - třeba reorganizaci legislativní rady vlády. Proměnit tento poradní orgán plánuje Malá kvůli tomu, že v jeho obsazování podle ní není systém. Zároveň si chce u jeho členů udělat docházku, na základě které by bylo možné odvolávat členy, kteří dlouhodobě nechodí. "Bylo by velmi smutné, kdyby výběr do tohoto orgánu byl dán politickými kritérii," nesouhlasí s nápadem Malé předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Související obsah

Další věc, na kterou by se chtěla ministryně zaměřit, je více peněz pro střední personál na soudech. Nedostatek těchto lidí zpomaluje podle soudců jejich práci. Soudy totiž nemají uchazeče na uvolněná místa, a musí přijímat v podstatě kohokoliv.

A vyřešit by nová ministryně chtěla i otázku pravidelného hodnocení soudců. "Mělo by být kritériem pro další kariérní postup a příprav," vysvětlila Malá. Třeba s tímto bodem ale zřejmě narazí. Podle soudců je nemůže kvůli jejich nezávislosti hodnotit nikdo spojený s vládou a žádný jiný nezávislý orgán jako třeba nejvyšší rada soudnictví u nás neexistuje.

Martina Kuzdasová/ Šimon Pilek/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz