Cestujeme bezpečně

Víte, jak uspořádat věci v autě? I taška na sedačce vás může zabít!

Lidé, kteří jezdí na dovolenou autem, většinou řeší problém, kam uloží všechny potřebné věci. Jejich vůz je pak často naložený až po střechu. Tím riskují nejen tučnou pokutu, ale hlavně vlastní život. Neupevněné předměty se mohou při nárazu změnit ve smrtící zbraň.

Auta naložená až po strop. Poměrně častý pohled na silnicích. Takové vozy ale znamenají pro všechny cestující obrovský hazard. "Když nahoře budete mít kufr, tak vám to zlomí vaz," varuje mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota.

Původní váha se při prudkém brždění nebo nárazu zvětší až desetinásobně. A při vysoké rychlosti 130 kilometrů v hodině a prudkém brždění pak třeba dvoulitrová lahev váží přes 70 kilogramů.

Hrozbu tak představují všechny neupevněné předměty včetně mobilního telefonu nebo tabletu. A následky mohou být fatální, tašky letící dopředu vám mohou zlomit vaz.

Související obsah

A jak tedy správně umístit v autě batoh, který se nevejde do přeplněného kufru? Jednou z možností (ale nevhodnou) je dát pryč plato kufru. Batoh se pak sice do auta vejde, řidič však přestane mít v daný okamžik výhled. A navíc při prudkém zabrždění poletí batoh dopředu. "V Rakousku za to hrozí poměrně tučná pokuta, která startuje na částce tři až pět tisíc," upozorňuje Sirota.

Nejlepší variantou tak bude dát batoh na zadní sedadlo. Nesmí tady ale zůstat volně. Musíme použít pás a batoh pečlivě připoutat. Pokud jede v autě více lidí, je nejlepší použít box na střechu, do kterého pohodlně všechny věci naskládáte. Půjčit si ho můžete už od 60 korun na den.

Vladimír Hoť/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz