Občanka

E-občanky jsou tady, ušetří vám cestu na úřad. Co všechno umí?

Od července dostávají žadatelé o občanský průkaz automaticky verzi s čipem, která byla dříve za příplatek. S novou občankou se jejím majitelům otevírá cesta do digitálního portálu státní správy. Tam mohou už dnes vyřídit 37 služeb, třeba získat potvrzení o bezdlužnosti nebo zjistit, kolik bodů už nasbírali za dopravní přestupky. Počet služeb, které půjde takto vyřídit, se bude rozšiřovat.

E-Občanku představil v pondělí ministr vnitra Jan Hamáček. "Digitalizace ve státní správě není volbou, ale je naprostou nutností. Pokud má stát fungovat správně, musí využívat osvědčené metody 21. století a ty spočívají v digitalizaci," řekl na tiskové konferenci Hamáček.

Ministerstvo spustilo portál občana, který lidé najdou na adrese www.gov.cz/obcan. Pomocí e-občanky se každý bude moci přihlásit k jednotlivým službám, kterých je v první fázi 37.

"Jsme teprve na začátku, další služby budou přibývat. Naší ambicí je, aby občané měli na jednom místě pod kontrolou všechny údaje, které o nich vede státní správa," vysvětloval Hamáček.

Co umí nová e-občanka? Více ve videu:

On-line mohou majitelé e-občanek žádat třeba o výpis bodového hodnocení řidiče, výpis z insolvenčního rejstříku nebo o výpis z rejstříku trestů, a získat informace, které o nich má Česká správa sociálního zabezpečení. V budoucnu by ministerstvo chtělo umožnit tímto způsobem i účast ve volbách.

"Díky e-občance máme prostředek, kterým se lidé mohou zaručeně prokazovat, když chtějí nějakou on-line službu využít," dodal ministr vnitra. Aby mohli novou službu využívat, budou občané kromě občanky s čipem potřebovat také čtečku. Ty stojí přibližně 200 korun.

Související obsah

Vydání občanky s čipem už nebude zpoplatněno, předčasná výměna ale ano, pokud by občan nechtěl čekat, až mu vyprší platnost stávajícího dokladu, bude stát 200 korun. K e-občance dostanou klienti dva kódy, první (Identifikační osobní kód) plní obdobnou funkci, jako kód PIN u mobilního telefonu. Pokud jej zapomenete, respektive třikrát špatně zadáte, budete moci doklad odblokovat deblokačním osobním kódem. Do počítače bude potřeba nainstalovat si příslušnou aplikaci eObčanka, která je dostupná na stránkách úřadu.

Využívat elektronické služby občany nikdo nenutí. Pokud o ně nemají zájem, nemusí si e-občanku aktivovat a mohou průkaz využívat stejně, jako používali starou občanku.
 

Jak registrovat e-občanku:

 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz