Odstíny bolesti

Běháte správně? Můžete si ublížit, správná technika je klíč! RADY

Běháte správně? Můžete si ublížit, správná technika je klíč! RADY
Běh v Praze |

Běhání je u Čechů stále oblíbenější aktivitou, přesto mnoho z nich nedbá na správné zásady běhu. Jejich nedodržování pak vede k nejrůznějším zdravotním problémům - bolestem kloubů a svalů, namožení a úrazům. Jak tedy běhat správně a zdravě, abyste si neublížili?

Zhruba 42 % Čechů se aktivně věnuje běhání. Vyplývá to z průzkumu Sport roku 2014 zaměřeného na analýzu sportování v České republice. V běhu mnoho lidí vidí možnost zhubnout a vylepšit si fyzičku, pokud však neovládáte správnou techniku, nejenže nezhubnete, ale navíc si můžete i ublížit.

Mezi nejčastější chyby běžců patří špatně umístěné těžiště. Právě to je první chybou, když se začne mluvit o běhání - je totiž potřeba být mírně v předklonu. Ne však příliš! Velký předklon nebo záklon jsou špatně, stejně jako přední noha umístěná až moc vpředu. Ruce je nutné mít volně v pravém úhlu. Pokud je držíte příliš od těla, zaděláváte si na problémy v oblasti beder, lopatek a trapézových svalů.

Související obsah

Vůbec nejčastějšími zdravotními problémy při běhání jsou ale zranění a bolesti v dolních končetinách. Nejnáchylnější na zranění jsou kyčle, kolena, nohy a chodidla, protože při běhu vykonávají většinu práce.

Kromě běžeckého stylu způsobuje plno zranění také nadměrná zátěž. Začátečníci se často přeceňují a běhají příliš velké vzdálenosti ve vysokém tempu. Tomuto nešvaru se nevyhnou ani pokročilí běžci, kteří kromě nadměrných vzdáleností chybují i v dalších věcech - běhají bez výjimky každý den a nedopřávají svému tělu odpočinek nebo běhají v příliš náročných terénech.

Trápí i vás nějaké zdravotní problémy? Přinesla vám bolest do života komplikace? Podělte se o svůj příběh! Napište nám na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!

Mnoho běžců také podceňuje naprosto nezbytnou věc, kterou je protáhování neboli strečink. Věnovat by se mu měli bezprostředně po každé náročnější fyzické aktivitě, aby se svaly mohly regenerovat a aby nebyly zkrácené. Strečink navíc přispívá k prevenci zranění, snižuje bolest svalů a zlepšuje výkonnost ve všech pohybových činnostech.

Související obsah

Takže ať jste profesionál či amatér, nezapomínejte se řídit výše uvedenými pravidly. Pokud vás přesto dostihne bolest z fyzické činnosti, vynechte alespoň na jeden den cvičení a postižené místo namažte protizánětlivým krémem či gelem s ibuprofenem. K regeneraci svalů a prevenci křečí také přispěje zvýšená konzumace hořčíku.

Podívejte se na seriál Odstíny bolesti na webu Nova Plus!

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz