Záplavy

Záplavy si vyžádaly už 180 obětí! Nejde elektřina, neteče voda

Mohutné záplavy a následné sesuvy půdy si v západním Japonsku vyžádaly už téměř 180 obětí. Desítky dalších lidí úřady stále pohřešují. Domovy kvůli živlům musely opustit na dva miliony obyvatel.

Záchranáři i místní začínají odklízet kusy zničených budov a popadané stromy po silných přívalových deštích a mohutných sesuvech půdy, které zasáhly západní Japonsko. Při záplavách podle nejnovější bilance zemřelo nejméně 179 lidí.

"Voda byla dost hlučná, ale od chvíle, co přišly sesuvy, pach půdy a trávy byl tak silný, že bych při otevřeném okně nemohl usnout. Tak moc to páchlo," popsal lijáky a jejich následky 18letý Ryutaro Hirakawa z prefektury Hirošima.

Úřady po řádění živlu stále pohřešují téměř šest desítek lidí, obětí tak zřejmě bude ještě přibývat. Ti, co museli opustit své domovy, našli provizorní ubytování ve školních tělocvičnách. Domů se ale většina hned tak nevrátí.

 

Související obsah

"Nefunguje elektřina, neteče voda a nemáme žádné informace. Nemůžu domů, ani kdybych chtěl," prohlásil 66letý Akira Tanimoto.

Na záchranných pracích se podílí 70 tisíc hasičů, vojáků a záchranářů. Zasažené oblasti by měl ve středu navštívit také premiér Šinzó Abe. Kvůli krizové situaci po povodních zrušil své plánované cesty do Evropy a na Blízký východ.

Kristina Tůmová/epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz