Lék

Úřad stahuje z trhu vadné léky na vysoký tlak! Nemáte je doma?

Úřad stahuje z trhu vadné léky na vysoký tlak! Nemáte je doma?
Zdroj: Profimedia

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes oznámil, že z trhu stahuje některé léky obsahující účinnou látkou valsartan. Ty se používají na úpravu vysokého krevního tlaku, proto je doma mohou mít tisíce Čechů!

Kromě vysokého krevního tlaku se léky s valsartanem používají i u pacientů s chronickým srdečním selháním a po nedávno prodělaném infarktu myokardu. Důvodem pro stažení veškerých šarží ze zdravotnických zařízení, lékáren a od distributorů je podezření na závadu v jakosti.

Jde konkrétně o tyto léky, které se vydávají pouze na lékařský předpis:

Blessin a Blessin Plus

Kylotan Neo a Kylotan Plus H

Valzap a Valzap Combi

Vanatex HCT

"Dotčení držitelé rozhodnutí o registraci přistoupili ke stažení výše uvedených léčivých přípravků z důvodu možné přítomnosti nečistoty v léčivé látce valsartan, kterou je N-nitrosodimetylamin (NDMA). Tato látka se vyskytuje mimo jiné i ve vodě, půdě, okolním prostředí, alkoholu, cigaretovém kouři a některých potravinách, jako například v masných a uzených výrobcích. Její přítomnost v léčivém přípravku je dlouhodobě neakceptovatelná. Stahování se děje z důvodu omezení případných zdravotních rizik," uvedla v tiskové zprávě mluvčí úřadu Monika Knobová.

"Stahované léky s valsartanem jsou u nás poměrně hojně předepisované, už jsme je z lékárny na žádost SÚKL stáhli," řekla pro TN.cz Veronika O., farmaceutická asistentka ze severních Čech.

Související obsah

Zkontrolujte si proto vaši domácí lékárničku. Pokud některý z uvedených léků sami užíváte, bez porady s lékařem léčbu nepřerušujte. Užíváním vám nehrozí bezprostřední nebezpečí. Co nejdřív ale lékaře i tak navštivte! Předepíše vám vhodnou náhradu, kterých na trhu naštěstí existuje hned několik, a tak léčba pacientů není ohrožená. Nevyužíváné léky nezapomeňte vrátit zpátky do lékárny.


ČTĚTE TAKÉ:

Trápí vás vysoký tlak? Mohlo by to být i neodhalenou cukrovkou
Ochromuje vás často vysoký tlak a bolest na srdci? Na vině jsou tyto potraviny

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz