Představení

Ježíš na pódiu znásilňoval muslimku. Žalobu podal i Duka!

Ježíš na pódiu znásilňoval muslimku. Žalobu podal i Duka!
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Arcibiskup Dominik Duka podal žalobu na divadelní představení v Brně, které proslulo scénou znásilnění muslimky Ježíšem. Podle Duky výjev silně zasáhl do jeho vyznání. Informoval o tom portál lidovky.cz.

Duka se rozhodl podat žalobu jako fyzická osoba. "Jsem sice i statutární orgán České biskupské konference a reprezentuji katolickou církev navenek v České republice, ale předně miluji Krista jako člověk," uvedl pro portál.

Žalobu už přijal Městský soud v Brně, míří na Centrum experimentálního divadla, které spravuje divadlo Husa na provázku. Právě na této scéně se objevily inscenace, které vyvolaly pobouření nejen pražského arcibiskupa.

"Postup divadla silně zasáhl do mého vyznání a proto se obracím na soud, aby rozhodl, co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a práv," zdůvodnil pro portál svůj krok Duka.

Inscenace podle něj porušují práva zaručená Listinou základních práv a svobod, útočí na svobodu vyznání i právo na důstojnost. Podání se týká dvou divadelních představení, jejichž autorem je bosensko-chorvatský dramatik Oliver Frljič a které byly uvedeny v rámci festivalu Divadelní svět Brno 2018.

První inscenace s názvem Naše násilí, vaše násilí šokovalo část veřejnosti zobrazením násilí. Postava Ježíše Krista na pódiu znásilňuje muslimku. Součástí druhého dramatu nazvaného Prokletí je i scéna felace a oběšení figuríny, která představuje papeže Jana Pavla II.

Podle Duky a advokáta Ronalda Němce, který podání žaloby inicioval, brání inscenace věřícím ve vyznání. "Pokud se žalobci hlásí k učení člověka, který znásilňuje ženu, pak jejich důstojnost musí být, a je, nižší než osoby, která se k takovému člověku nehlásí," vysvětlují v dokumentu, z něhož lidovky citují.

Ředitel Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý nařčení, že by inscenace porušila Dukova práva, odmítá. "Nevím, jak by mohlo divadelní představení, které neviděl - když každé představení jako jedno z provedení inscenace je svébytným uměleckým dílem - 'úmyslně poškodit osobu a práva' pana arcibiskupa," sdělil portálu.

Představení vzbudilo vlnu nevole už při svém uvedení. Hnutí Slušní lidé se obrátilo na policii kvůli scéně, kdy si herečka na pódiu z pochvy vytáhne českou vlajku. Stejné hnutí jeden večer hru narušilo, když vtrhlo na pódium. Proti tomu zase sepsala trestní oznámení senátorka Eliška Wagnerová.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz