Historie

Setkání NATO: Havel stával vedle Clintona, Zemana posadili na okraj

Setkání NATO: Havel stával vedle Clintona, Zemana posadili na okraj
Zdroj: Profimedia

Ve středu začal summit NATO v Bruselu, kde se sešli šéfové států a vlád 29 aliančních zemí. Českou republiku zastupuje prezident Miloš Zeman. Jako obvykle nechybělo společné focení. Podívejte se, jak nás i v minulosti reprezentovali čeští prezidenti.

Česká republika vstoupila spolu s Polskem a Maďarskem jako první země bývalého Východního bloku do NATO v roce 1999. Česká republika měla ale na summitech svůj hlas i v době, kdy vyjednávala o svém vstupu do aliance.

Už na setkání v Madridu v roce 1997 vystoupil tehdejší prezident Václav Havel. Prvního jednání, kdy již byla Česká republika členem NATO, se pak zúčastnil v roce 1999 ve Washingtonu.

Velmi významný byl pro Českou republiku summit v Praze, který se konal v listopadu roku 2002. I na pražském setkání Českou republiku zastupoval Václav Havel.

V roce 2003 pak Václava Havla na postu prezidenta republiky vystřídal Václav Klaus. Ten navštívil svůj první summit NATO v roli prezidenta republiky hned v roce 2004.

Poslední jednání NATO, kterého se Klaus účastnil jako prezident, bylo v Chicagu v roce 2012.

Od roku 2013 pak prezidentský úřad zastává Miloš Zeman. Ten se prvního summitu, který se konal ve Walesu, zúčastnil v roce 2014. Zatím posledním je pak aktuální setkání v Bruselu.

Severoatlantická aliance je nyní silnější než před dvěma dny, spojenecké země souhlasily s tím, že rychle zvýší své výdaje na obranu, řekl novinářům na závěr summitu NATO v Bruselu americký prezident Donald Trump. USA jsou podle něj alianci oddány a není třeba, aby jeho země NATO opouštěla, ačkoliv on má jako prezident možnost o takovém kroku rozhodnout.

Trump, který podle diplomatů dnes důrazně naléhal na rychlejší zvyšování obranných výdajů přinejmenším silných evropských ekonomik, si na tiskové konferenci pochvaloval "velmi úspěšný summit", který ukázal velkou jednotu. "Byly to skutečně fantastické dva dny. Ano, po určitou krátkou chvíli to bylo trochu tvrdé," připustil.

klma, TN.cz

K tématu Historie

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz