SZPI

Inspektoři odhalili nebezpečné cukrovinky. Ohrožují alergiky

Inspektoři odhalili nebezpečné cukrovinky. Ohrožují alergiky
Zdroj: SZPI

Dvě nebezpečné cukrovinky odhalili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Sušenky Madison, které prodával řetězec Kaufland, a čokoládu Roshen od společnosti Violet Kangaroo, inspektoři zakázali prodávat. Představovaly riziko pro alergiky.

Společnosti Kaufland zakázali inspektoři prodávat produkt Madison - Sušenky s kousky tmavé a mléčné čokolády a rozinkami v balení 150 g, konkrétně šarži L3181111 s trvanlivostí do 12. března 2019. Výrobce na obalu nebyl uveden, čokoláda ale pochází z Polska.

"Analýza SZPI u odebraného vzorku prokázala přítomnost alergenu arašídy v koncentraci 2670 miligramů na kilogram (mg/kg). Výrobce na obal uvedl: ´může obsahovat stopy arašídů´. Vzhledem k tomu, že naměřená koncentrace arašídů více než 100x překračuje množství uznatelné jako ´stopy´, jedná se o potravinu, která představuje významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy," upozornil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Inspektoři zasáhli také proti společnosti Violet Kangaroo s.r.o a nařídili jí, aby z trhu stáhla bublinkovou hořkou čokoládu Roshen.U šarže 31.03.18 1 s datem trvanlivosti 30. 9 .2019 zjistili inspektoři, že chybí informace o přítomnostech alergenů.

"Analýza SZPI u odebraného vzorku prokázala přítomnost alergenu mléčná bílkovina v koncentraci 2970 mg/kg. Výrobce na obal neuvedl jakoukoli informaci o přítomnosti předmětného alergenu a jedná se proto o potravinu, která představuje významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na mléčnou bílkovinu," prozradil Kopřiva.

Související obsah

Inspektoři tak nařídili společnosti, aby čokoládu dál nešířila a vyzvala ji, aby také na závadnou potravinu upozornila odběratele. Kontrolované společnosti také mohou očekávat pokutu.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz