SZPI

Listérie řádí také v Česku. Nemoc připomíná chřipku, končí i smrtí

Listérie řádí také v Česku. Nemoc připomíná chřipku, končí i smrtí
Zdroj: Profimedia

O bakterii listérii je momentálně slyšet z každé strany. Mraženou zeleninu s možným výskytem této bakterie stahují Lidl, Tesco, Penny Market i Makro. Pro člověka může být až smrtelně nebezpečná, a tak se vyplatí nepodceňovat informovanost.

Mražené výrobky s obsahem závadné suroviny stahují prodejci z trhu nejen v Česku. Nařízení se týká Rakouska, Finska, Dánska, Švédska a také Spojeného království, kde bylo nahlášeno už devět úmrtí. Je proto vhodné, dozvědět se o bakterii listérii více.


Listerióza, onemocnění vyvolané právě bakterií listeria monocytogenes, je poměrně vzácné. I přesto je potřeba mu věnovat velkou pozornost, především z důvodu závažnosti průběhu onemocnění a ohrožení na životě.


Člověk se může nakazit právě konzumováním kontaminovaných potravin. Nemoc postihuje především těhotné ženy, novorozence a dospělé s oslabeným imunitním systémem. I když zdraví lidé mohou kontaminované výrobky jíst aniž by onemocněli, u lidí se zvýšeným rizikem nákazy je pravděpodobné, že listeriózu dostanou po snědení i malého počtu bakterií.

Související obsah

 


Doba mezi snědením kontaminované potraviny a propuknutím onemocnění se pohybuje od několika dnů až po několik týdnů. Záleží na množství, na schopnosti bakterií vyvolat onemocnění a také na zdravotním stavu dotyčného.


Nejprve si listeriózu může člověk splést s lehkou chřipkou. Může přijít horečka, bolest svalů, případně taky nechutenství a průjem. V další fázi se můžou objevit křeče, bolesti hlavy a zmatenost. U těhotných žen je riziko potratu nebo předčasného porodu.


Diagnózu lékaři stanoví na základě laboratorního vyšetření krve, mozkomíšního moku, výtěru mandlí a dalších. Výsledky jsou většinou k dispozici do 48 hodin.

Související obsah

 


Předejít onemocnění lze především důkladnou tepelnou úpravou. "Bakterie přežívají i teploty pod 0 °C a ke snížení rizika infekce z mražené zeleniny by ji spotřebitelé měli pečlivě vařit a nekonzumovat bez vaření, například v salátech nebo smoothies," poradil mluvčí státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.


Všichni prodejci, kteří mražené výrobky od výrobce Greenyard Frozen ve svých obchodech nabízeli, umožňují vrácení zakoupené potraviny s okamžitým navrácením peněz. "V případě, že jste uvedený výrobek zakoupili, můžete jej vrátit do jakékoli prodejny Lidl," informoval své zákazníky Lidl s tím, že peníze vrátí i bez předložení pokladního dokladu. 

V případě Makra budou podle vedoucí oddělení kvality Marty Novákové vráceny peníze na základě prodejního dokladu. Pokud nebude člověk schopen z jakéhokoliv důvodu doklad předložit, může požádat obsluhu zákaznické recepce o vyjímečné vystavení duplikátu dokladu.


Související obsah

 

"Filozofií naší společnosti je prodávat pouze vysoce kvalitní a především bezpečné potraviny. Velmi se omlouváme za nepříjemnost způsobenou stažením těchto výrobků," sdělilo tiskové centrum Penny Marketu.


Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela varování o distribuci různých zeleninových směsí vyrobených v Belgii za použití závadné suroviny - kukuřice od maďarského výrobce Greenyard Frozen s možnou kontaminací bakteriemi u šarží vyrobených v období od 13. srpna 2016 do 20. června 2018.

sik

K tématu SZPI

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz