Zatmění Měsíce

Úkaz století je tady! Co nás v pátek čeká minutu po minutě?

Úkaz století je tady! Co nás v pátek čeká minutu po minutě?
Zdroj: Mediafax

Už v pátek večer se Měsíc v úplňku ponoří na 1 hodinu a 43 minut do zemského stínu a získá zvláštní oranžové až rudé zabarvení. Za příznivého počasí se tak můžete těšit na nejdelší zatmění Měsíce v tomto století. Přečtěte si, kdy přesně byste měli zvednout hlavu k obloze, aby vám nic neuteklo.

Něco podobného zažije znovu až příští generace. Případ nadcházejícího zatmění Měsíce je velice vzácný. Naposledy jsme sice takové zatmění mohli pozorovat v červnu 2011, kdy fáze úplného zatmění trvala hodinu a 40 minut, na to další si ale budeme muset počkat až do 9. června 2123, kdy bude trvat hodinu a 46 minut.

Kdy nastane zatmění v Česku?

Úkaz bude podle českého Astronomického ústavu z Česka pozorovatelný především v pátek 27. července v pozdních večerních a nočních hodinách. "Hned po soumraku se objeví již potmavlý úplněk nízko nad jihovýchodním obzorem. V té době již bude ponořen levým dolním okrajem asi 35 procenty svého průměru v zemském stínu. Úplné zatmění začíná ve 21:30 a Měsíc najdeme asi 5,5° nad jihovýchodním obzorem," vysvětluje mluvčí Astronomického ústavu Pavel Suchan.

Na obzoru pod Měsícem bude v té době vycházet jasný Mars. Tehdy bude ještě obloha světlá pokročilým soumrakem, nicméně v průběhu úplného zatmění postupně nastane noc.

"Středem zemského stínu Měsíc projde ve 22:22 při výšce 11,3° nad obzorem. Úplné zatmění končí ve 23:13 až 16° nad obzorem. Další hodinu pak Měsíc bude vystupovat ze zemského stínu. Ještě asi 10 minut po skončení fáze částečného zatmění bude možné sledovat slábnoucí ztmavnutí západního okraje Měsíce v zemském polostínu," dodává Suchan.

Související obsah

Zatmění Měsíce ale nebude to jediné, co bude v pátek na obloze zajímavé. Mars bude v tento den dosahovat maximální hvězdné velikosti. Mimořádně jasný Mars bude jen necelých 6° jižně od zrudlého Měsíce.

Na obloze najdeme také planetu Saturn nízko nad jižním obzorem ve Střelci, jasný Jupiter ve Vahách a na jihozápadním obzoru v první polovině úkazu i velmi jasnou Venuši. Mezi Saturnem a Jupiterem bude zářit rudá hvězda Antares v souhvězdí Štíra a za úplného zatmění nebude problém mimo města spatřit Mléčnou dráhu táhnoucí se vysoko nad obzorem od jihu k severovýchodu. Úkaz se tedy rozhodně vyplatí fotit!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nad Novým Zélandem se na nebi objevila brána! Portál do jiné galaxie? Vědci mají jiné vysvětlení

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz