Zatmění Slunce je za námi, ale už teď se můžeme těšit na další nebeská představení. A na některé úkazy ani nebudeme muset čekat tak dlouho.
Tím nejbližším, co můžeme na noční obloze pozorovat, jsou Perseidy, kterým se lidově říká padající hvězdy. Ideální na sledování byla i středeční noc, ale podmínky budou vzhledem k malé oblačnosti i dál velmi dobré. Dobře viditelné budou od čtvrteční půlnoci až do svítání. Nejlépe je uvidíte na místech, kde je minimum umělého osvětlení.
V srpnu, a to 28. srpna, nás ještě čeká takzvané hluboké částečné zatmění Měsíce, zhruba 96 procent jeho průměru zakryje zemský stín. My tento jev uvidíme nejlépe před západem Měsíce, tedy kolem šesté ranní.
Příští rok 2. srpna nás čeká další zatmění Slunce. U nás znovu částečné, zakryté ale bude jen zhruba z poloviny. Podobné jako ve středu se u nás objeví za 50 let. A na úplné zatmění Slunce si u nás ještě počkáme a už ani ne my, ale spíš naši potomci. Takzvaný pás totality naším územím projde až 7. října roku 2135.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz