Turecko

Českým "teroristům" v Turecku zhasla naděje, soud potvrdil tresty

Turecký nejvyšší soud definitivně potvrdil tresty pro Čechy Miroslava Farkase a Markétu Všelichovou, kteří podle zdejších vyšetřovatelů pomáhali kurdským milicím YPG, které Turecko považuje za teroristy. Oba mají za mřížemi strávit více než šest let.

"Nejvyšší soud v Ankaře v tomto případu již rozhodl. Tento soud potvrdil předchozí rozsudek soudu nižší instance ve výši 6 let a 3 měsíce pro oba české občany. Naše velvyslanectví v Ankaře dnes obdrželo od právních zástupců toto vyrozumění. Rozhodnutím nejvyššího soudu v Ankaře vyčerpali oba Češi všechny možné opravné prostředky dostupné tureckým právním řádem," upřesnila mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Zároveň ovšem dodala, že české úřady se ani tak nevzdávají. "Česká diplomacie se o tento případ i nadále zajímá a podniká v něm další kroky - náměstek pro sekci právní a konzulární Martin Smolek již zažádal o schůzku s tureckými partnery, konkrétně se zástupci tureckého ministerstva zahraničí a spravedlnosti, aby o tomto případu znovu jednal," doplnila Valentová.

Ministerstvo je ve spojení s příbuznými Všelichové i Farkase. "Oba Češi se nacházejí stále ve věznici ve Vanu. Poskytujeme jim dle Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích standardní konzulární pomoc. Podle stávajících informací se nachází oba v dobrém fyzickém stavu," uzavřela mluvčí ministerstva.

Všelichovou a Farkase Turci zadrželi loni v listopadu na hranicích. Později byli obviněni z podpory kurdských teroristů. Oba od začátku vše popírají, tvrdí, že jsou aktivisté.

Pusťte si reportáž z loňského prosince:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Studentka (19) dostala od soudu doživotí! Lidem se nechce věřit, proč ji čeká tak přísný trest

Zpěváka z první řady SuperStar čeká vězení! Byl odsouzen za nechutné týrání

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz